Reklama
Reklama

Oszukiwał tachograf, "przekręcił" licznik. Zamiast kary więzienia otrzymał wysoką grzywnę

fot. KPP Piła
fot. KPP Piła

25-latka z Ukrainy sporo kosztowała próba obejścia przepisów.

Ostatniego dnia lipca funkcjonariusze inspekcji transportu drogowego zatrzymali do kontroli zestaw pojazdów ciężarowych należący do ukraińskiego przewoźnika. Już pobieżna analiza wykazała nieprawidłowości - tachograf wskazywał, że kierowca od pół godziny odpoczywa, podczas gdy w rzeczywistości ciężarówka poruszała się w tym momencie po obwodnicy Piły.

- Kierowca przyznał, że za radą innego kierowcy podłączył do nadajnika tachografu magnes. Chciał w ten sposób zaoszczędzić czas, rejestrując wymagany odpoczynek. Kierowca został ukarany przez inspektorów mandatem karnym w wysokości 2000 złotych. Zestaw pojazdów skierowano na parking, gdzie pozostanie do czasu zapłacenia przez przewoźnika kaucji w kwocie 10000 złotych na spodziewaną karę administracyjną. Kierowcę przekazano funkcjonariuszom policji, ponieważ dokonał także manipulacji w drogomierzu pojazdu mechanicznego - przekazał Piotr Laskowski z WITD.

W tej sytuacji na miejsce wezwano policjantów, ponieważ od pewnego czasu "cofanie" licznika to przestępstwo, zagrożone w naszym kraju karą nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Mężczyźnie postawiono zarzuty z tytułu naruszenia Art. 306a Kodeksu Karnego. Sąd nie zdecydował się jednak na najwyższy wymiar kary i w trybie przyśpieszonym nałożył na Ukraińca grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
22℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro