Reklama

Próbują sprzedawać bony turystyczne w internecie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pompi / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pompi / pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopiero zaczął przyznawać bony turystyczne, a już otrzymuje sygnały o oszustach.

Od soboty rodzice mogą aktywować bon turystyczny przypadający na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Bonem można płacić m.in. za noclegi i imprezy turystyczne w Polsce, które są świadczone przez podmioty znajdujące się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Okazuje się, że są osoby, które próbują wykorzystać sytuację. W internecie pojawiły się oferty osób, które próbują sprzedać bon. Na przykład za 300 złotych chcą sprzedać bon warty 500 złotych zapewniając, że nabywca będzie mógł z niego skorzystać. Kilkanaście takich ofert pojawiło się m.in. na OLX.pl. Firma zapewnia, że kolejne próby dodawania takich ogłoszeń będą blokowane.

ZUS przypomina, że z bonu skorzystać mogą jedynie osoby uprawnione. - W internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego. Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług. Przypominamy też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci ZUS mają dostęp do swoich różnych danych - np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do tych danych - zaznacza Krystyna Michałek z ZUS.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro