Reklama
Reklama

Żołnierze WOT z wizytą u kombatantów AK. "W oczach naszych bohaterów pojawiły się łzy wzruszenia"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pamiętali o żyjących i zmarłych żołnierzach Armii Krajowej.

Wojska Obrony Terytorialnej i Armię Krajową dzieli czas, ale łączy misja, struktura i terytorialność. Dziedziczenie tradycji wynika wprost z bliskości obydwu formacji, jak również z budowy etosu Wojsk Obrony Terytorialnej na wartościach z którymi identyfikują się żołnierze obu organizacji. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej oprócz tradycji Powstania Wielkopolskiego dziedziczy także tradycje polskiego podziemia z czasów II wojny światowej - tłumaczy kpt. Marcin Misiak z 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Dlatego też z okazji 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wielkopolskich kombatantów AK odwiedzili przedstawiciele Dowódcy 12WBOT by podziękować za poświecenie i zapewnić o pamięci jaką terytorialsi żywią o bohaterach i weteranach. Wyrazy uznania złożyli między innymi na ręce: gen. bryg. Jana Podhorskiego, mjr. Janusza Gundermana, kpt. Janinny Gruszczyńskiej- Jasiak, por. Jadwigi Góry, oraz por. Czesławy Kowalskiej.

Wizyta żołnierzy ze znakiem Polski Walczącej na ramieniu, przekazujących podziękowania od Dowódcy i wszystkich żołnierzy 12 WBOT sprawiła, że w oczach naszych Bohaterów pojawiły się łzy wzruszenia. Byli zaskoczeni i jednocześnie dumni, że są żołnierze, którzy znają Ich dokonania bojowe i jednocześnie chcą kultywować pamięć i kontynuować tradycję Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Polskiego Państwa Podziemnego. Wysłuchaliśmy wielu godzin wspomnień( w tym mogliśmy obejrzeć pamiętnik pisany przez Majora Gundermana w trakcie Powstania), obejrzeliśmy pamiątkowe zdjęcia - relacjonuje szer. Marcin Mrówka żołnierz 12 WBOT a jednocześnie członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i opiekun weteranów.

Żołnierze uporządkowali także 563 mogiły żołnierzy AK znajdujące się na cmentarzu poznańskim na Junikowie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Nawałnice przeszły przez Wielkopolskę. We wtorek znowu może zagrzmieć!
31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
14.47 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro