Reklama
Reklama

Sensacyjne odkrycie pod dawnym kościołem. Znaleziono kryptę sprzed ponad 230 lat

fot. Urząd Gminy Sieraków

W Sierakowie trwają prace związane z rewitalizacją kościoła ewangelickiego.

Podczas prowadzonych prac natrafiono na kryptę, w której znajduje się trumna ze szczątkami prawdopodobnie byłego właściciela miasta i fundatora kościoła. Piotr Mikołaj Gartenberg-Sadogórski, bo o nim mowa, miał zostać pochowany w 1786 roku właśnie w rewitalizowanym obecnie kościele ewangelickim - informują urzędnicy z Sierakowa.

Jak tłumaczy archeolog Robert Jędrzejczak udało się zlokalizować kryptę pogrzebową usytuowaną przy ołtarzu w centralnym miejscu kościoła. Jej wymiary wynoszą 175 cm szerokości i 290 cm długości. Po uzyskaniu zgody badacze zbadali jej wnętrze za pomocą kamery inspekcyjnej nie naruszając stanu krypty. Jak przekazuje archeolog nagranie ukazało obraz zapadniętej trumny przykrytej deskami prawdopodobnie pochodzącymi z szalunku stropu. Na ścianach występuje biała obrzutka, której nie widać na stropie co może oznaczać zamurowanie krypty od góry.

Na razie nie wiadomo, czy będzie możliwość, by prowadzić dalsze badania krypty, które ostatecznie mają potwierdzić, że pochowany tam człowiek to naprawdę Piotr Mikołaj Gartenberg-Sadogórski. Na razie badacze czekają na ostateczne decyzje Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz grona ekspertów w tej sprawie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami!
16℃
9℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro