Reklama
Reklama

Coraz mniej pustostanów w Poznaniu. Aż 319 mieszkań komunalnych w pół roku trafiło do najemców

fot. ZKZL
fot. ZKZL

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych chwali się zmniejszającą się liczbą pustostanów w mieście.

Pustostany trafiają w ręce ZKZL m.in. w wyniku wypowiedzenia umowy przez najemcę, po śmierci lokatorów czy w wyniku odzyskania mieszkań od dłużników. - Przy ogromnej skali 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy. ZKZL skupił się jednak na szybkim zagospodarowaniu zwalnianych lokali - tak, aby mogły służyć kolejnym poznaniakom - zaznacza ZKZL.

W listopadzie ubiegłego roku liczba pustostanów w Poznaniu pod pieczą ZKZL osiągnęła prawie 700 lokali. Wtedy zdecydowano się na podjęcie konkretnych kroków, które miały za zadanie poprawę sytuacji. Uproszczono procedury, dzięki czemu bardzo skrócił się czas potrzebny na zagospodarowanie pustych lokali. - Obecnie maksymalny czas trwania procesu - od przejęcia lokalu do wprowadzenia się nowych lokatorów, dla lokali nie wymagających skomplikowanych prac remontowych - wynosi około 90 dni (należy podkreślić, że każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu). Mieszkania, które nie wymagają remontu przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym są przejmowane - dodaje.

Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku 319 rodzin skorzystało z możliwości wynajęcia mieszkania od miasta. To 75% więcej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. - Tempa nie wyhamowały nawet obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednocześnie cały czas spada liczba pustostanów.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro