Reklama
Reklama

4-latka z niedorozwojem kości piszczelowej przeszła nowatorską operację w Poznaniu

Przed operacją | fot. Szpital im. Degi
Przed operacją | fot. Szpital im. Degi

Skomplikowany zabieg metodą dr Paleya przeprowadzono w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Degi na Wildzie.

Operacja odbyła się na początku maja, ale dopiero teraz pochwalił się nią wildecki szpital, który jest jednym z dwóch ośrodków w Polsce wykonujących operacje metodą dr Paleya. - Zabieg operacyjny u 4-letniej pacjentki, wykonał zespół Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej, kierowanej przez prof. dr hab. med. Tomasza Kotwickiego. Operacja została zaplanowana i przeprowadzona przez dr n. med. Miluda Shadiego w asyście dr hab. med. Piotra Janusza oraz lek. Łukasza Stępniaka. Stanowiła ona kolejny etap, z rozłożonego na wiele lat leczenia chorego dziecka - podaje lecznica.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Jak informują specjaliści, wrodzony niedorozwój kości piszczelowej zdarza się niezwykle rzadko. Szacunki mówią o jednym przypadku na milion żywo urodzonych dzieci. - Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. W. Degi UM w Poznaniu, jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce i na świecie specjalizuje się w leczeniu dzieci dotkniętych tak skomplikowanym rodzajem wad rozwojowych. We wrodzonym niedorozwoju kości piszczelowej w typie IVB u dziecka stwierdza się dysplastyczną nasadę bliższą kości piszczelowej tworząca funkcjonalny staw kolanowy. Pozostałe elementy kości piszczelowej, będącej zasadniczym filarem dźwigającym ciężar ciała człowieka, nie wykształcają się wcale lub są w postaci włóknistego zawiązka. Stopa prezentuje różnego rodzaju deformacje kostne, a przez brak stawu skokowego ustawia się szpotawo, natomiast po operacji korekcyjnej może uzyskać dobrą funkcjonalność - wyjaśniają.

Do tej pory w przypadku tego schorzenia decydowano się głównie na amputację i zapewnianie dziecku protezy. Świat jednak idzie do przodu dając dziecku szansę na normalny rozwój. - Pierwszy etap skomplikowanego leczenia polega na poprawnym ustawieniu wzajemnych relacji resztkowej kości piszczelowej, kości strzałkowej oraz stopy za pomocą wielopłaszczyznowego aparatu dystrakcyjnego.

Dla 4-letniej pacjentki była to kolejna operacja. - Wcześniej dziecko zostało poddane leczeniu operacyjnemu przygotowawczemu, natomiast pomyślny przebieg obecnego etapu ma decydujące znaczenie dla funkcjonowania kończyny i możliwości chodzenia. W przyszłości pacjentka wymagać będzie dalszego etapu leczenia, polegającego na wydłużeniu podudzia. Dzięki pozostawieniu aktywnej chrząstki wzrostowej istnieje szansa na redukcję liczby operacji. Wczesny wynik operacji napawa optymizmem, a dalsze powodzenie leczenia uzależnione jest od bliskiej współpracy pacjenta z lekarzem prowadzącym i przebiegu usprawniania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
16.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro