Reklama
Reklama

Poznańscy naukowcy coraz bliżej szczepionki na koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Daino_16/freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Daino_16/freeimages.com

Już w maju pisaliśmy, że zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego pracuje nad taką szczepionką.

Na czele zespołu z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego stoi wybitny onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Jak powiedział w rozmowie z PAP, mniej więcej za półtora miesiąca gotowy powinien być prototyp szczepionki na Sars-CoV-2. Do szczepionki wykorzystano model czerniaka ludzkiego i zwierzęcego. Naukowcy wyjaśniają, że chodzi o pobudzenie układu odpornościowego, którego reakcji nie można do końca przewidzieć.

Gdy szczepionka przejdzie niezbędną procedurę, będzie można rozpocząć badania na żywych organizmach, a więc po prostu podawać szczepionkę wyselekcjonowanym ludziom. Tylko w trakcie najbliższych 6 miesięcy badania pochłoną 15 mln złotych. Zdaniem Mackiewicza w najbliższym czasie nie mamy szansy na to, by otrzymać szczepionkę np. z USA czy z Rosji. Musimy więc zrobić ją sami. Poznański naukowiec równocześnie podkreśla, że nasza szczepionka będzie nowocześniejsza od tych produkowanych w USA czy Chinach.

Szczepionka z Poznania, jeśli wejdzie do produkcji, ma być podawana zdrowym osobom po to, by zatrzymać rozwój choroby po ewentualnym zakażeniu się wirusem Sars-CoV-2.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro