Reklama

Ogromne zainteresowanie bonem turystycznym. Oszuści już to wykorzystują

fot. ZUS
fot. ZUS

Tysiące Polaków dzwonią na infolinię dotyczącą uruchomienia Polskiego Bonu Turystycznego.

Od piątku pod numerem 22 11 22 111 można uzyskać informacje dotyczące Polskiego Bonu Turystycznego. - Zainteresowanie świadczeniem jest bardzo duże. Przez pierwsze trzy dni od uruchomienia infolinii zadzwoniło na nią około 6 tys. osób. Chcemy pomóc w dotarciu do szczegółowej informacji - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co ważne, infolinia jest przeznaczona nie tylko dla osób, które chcą skorzystać z bonu, ale też dla podmiotów turystycznych, które chcą wziąć udział w programie. - Dzwoniący pytają m.in. o to komu przysługuje bon turystyczny, co trzeba zrobić żeby go otrzymać, jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, do kiedy bon jest ważny - podaje ZUS.

W sobotę ruszyła rejestracja podmiotów turystycznych, które chcą brać udział w programie. W ciągu 2 dni zrobiło to 1400 przedsiębiorstw i organizacji pożytku publicznego. Pierwsza lista miejsc, w których będzie można wykorzystać bon, zostanie opublikowana w internecie 1 sierpnia. Tego samego dnia rodzice będą mogli aktywować na platformie PUE ZUS bony przysługujące ich dzieciom, które nie ukończyły 18 lat. Na każde dziecko przysługuje 500 zł, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowe 500 złotych.

Niestety, choć bon turystyczny jeszcze nie zaczął funkcjonować, oszuści już próbują wykorzystać pomysł rządu. Metod jest kilka. Do rodziców dzieci, którym będzie przysługiwać bon, dzwonią osoby podające się za pracowników Ministerstwa Rozwoju. Wyjaśniają, że w ramach bonu turystycznego dziecko przysługuje kilkudniowy pobyt wakacyjny w wybranej lokalizacji. Kilka dni jest za darmo, a za pozostałe trzeba zapłacić. Podają numer konta, by wpłacić na nie pieniądze za te pozostałe dni.

Inna opcja to prośba o zalogowanie się na swoje konto i przelanie pieniędzy za część kosztów wakacyjnego wyjazdu. Bywa, że oszuści proszą o login i hasło do bankowości internetowej, a nawet o dane z karty płatniczej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro