Reklama
Reklama

Terytorialsi wznowili szkolenie. Wśród rekrutów są uczniowie i studenci, a także lekarz czy mechanik

fot. DWOT
fot. DWOT

Po przerwie spowodowanej koronawirusem wznowiono szkolenie Terytorialsów.

Dotyczy to również 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której żołnierze w ostatnich miesiącach prowadzili działania w ramach operacji "Odporna Wiosna". Teraz, po poluzowaniu obostrzeń epidemicznych, brygada może skupić się na rekrutacji i szkoleniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

W weekend przygotowania rozpoczęło prawie 90 ochotników. Jak informują służby prasowe brygady, jest wśród nich wielu uczniów i studentów ale także lekarz, siatkarz, listonosz, kucharz czy mechanik. Szkolenie rozpoczyna się sprawdzianem przygotowania fizycznego, a w kolejnych dniach rekrutów czekają intensywne treningi, podczas których nauczą się obsługi broni palnej, elementów taktyki, podstaw pierwszej pomocy medycznej, ewakuacji rannych czy pracy z mapą. Ostatni etap to "pętla taktyczna", podczas których sprawdzane są umiejętności nabyte podczas poprzednich 16 dni.

Przysięgę zaplanowano na 9 sierpnia. Wtedy nowych żołnierzy czekać będzie jeszcze 3-letnia nauka. Dopiero po jej zakończeniu osiągną gotowość bojową.

- Szkolenie będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. To nowa sytuacja w naszej jednostce. Oznacza to, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Instruktorzy będą każdorazowo udzielać wytycznych na temat profilaktyki zakażeń - wyjaśnił płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1500 żołnierzy. W całym kraju WOT ma już 24 tys. żołnierzy, a 21 tys. z nich to ochotnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro