Reklama

Spod Pomnika Armii Poznań zniknęły rusztowania

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Od maja trwały w tym miejscu prace renowacyjne.

Jak już informowaliśmy czyszczeniu i konserwacji poddane zostały elementy metalowe. Według zapowiedzi wszystkie prace renowacyjne mają się zakończyć do końca lipca, ale już dziś nie ma w tym miejscy rusztowań.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Przez cały czas Wydział Kultury UMP jest w kontakcie z projektantką monumentu. Odcień metalowych elementów pomnika, uzyskany po polerowaniu, będzie zgodny z jej wizją artystyczną. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić im pierwotną barwę - zapewniali miejscy urzędnicy.

W ubiegłym roku swój naturalny kolor odzyskała już wykonana z piaskowca płaskorzeźba żołnierzy, a także elementy betonowe pomnika - ściana, na której znajdują się nazwy pól bitewnych i nazwiska poległych oraz strop. Oczyszczanie przeprowadzono wówczas metodą piaskowania. Z całego pomnika usunięto też malunki wandali.

W planach jest jeszcze naprawa instalacji elektrycznej i iluminacji zewnętrznej, co pozwoli lepiej oświetlić monument i teren w jego sąsiedztwie.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorami projektu monumentu są prof. Anna Rodzińska- Iwiańska i Józef Iwiański. Głównym wykonawcą były nieistniejące już Pracownie Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
67.88 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro