Reklama
Reklama

Spod Pomnika Armii Poznań zniknęły rusztowania

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Od maja trwały w tym miejscu prace renowacyjne.

Jak już informowaliśmy czyszczeniu i konserwacji poddane zostały elementy metalowe. Według zapowiedzi wszystkie prace renowacyjne mają się zakończyć do końca lipca, ale już dziś nie ma w tym miejscy rusztowań.

Przez cały czas Wydział Kultury UMP jest w kontakcie z projektantką monumentu. Odcień metalowych elementów pomnika, uzyskany po polerowaniu, będzie zgodny z jej wizją artystyczną. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić im pierwotną barwę - zapewniali miejscy urzędnicy.

W ubiegłym roku swój naturalny kolor odzyskała już wykonana z piaskowca płaskorzeźba żołnierzy, a także elementy betonowe pomnika - ściana, na której znajdują się nazwy pól bitewnych i nazwiska poległych oraz strop. Oczyszczanie przeprowadzono wówczas metodą piaskowania. Z całego pomnika usunięto też malunki wandali.

W planach jest jeszcze naprawa instalacji elektrycznej i iluminacji zewnętrznej, co pozwoli lepiej oświetlić monument i teren w jego sąsiedztwie.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Św. Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 r. w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorami projektu monumentu są prof. Anna Rodzińska- Iwiańska i Józef Iwiański. Głównym wykonawcą były nieistniejące już Pracownie Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro