Reklama

Trwają uroczystości pogrzebowe kardynała Grocholewskiego w poznańskiej katedrze

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Duchowny zmarł 17 lipca w Rzymie. W sobotę w Poznaniu odbywa się jego pogrzeb. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 w katedrze poznańskiej.

Ciało kardynała Zenona Grocholewskiego zostanie złożone w podziemiach katedry, konkretnie w krypcie biskupów poznańskich. Spoczywają tam m.in. Mieczysław Ledóchowski oraz Bolesław Filipiak, którzy także byli kardynałami.

Zenon Grocholewski urodził się w 1939 roku w Bródkach, na terenie ówczesnego województwa poznańskiego. Edukację teologiczną rozpoczął w Wolsztynie, a następnie kontynuował ją w Poznaniu. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk ówczesnego metropolity poznańskiego Antoniego Baraniaka w 1963 roku. Trzy lata później przeniósł się do Rzymu, gdzie najpierw studiował, a później pełnił funkcję m.in. prefekta i prezesa Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego. Papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i biskupem tytularnym Acropolis. W 1991 roku został arcybiskupem, a w 1999 roku wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. Kardynałem prezbiterem został w 2011 roku. Dwa razy uczestniczył w konklawe. Wraz z ukończeniem 80 lat, a więc w ubiegłym roku, utracił prawo do udziału w wybieraniu papieża. Doceniany nie tylko w Watykanie, ale też w Polsce. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wybitny specjalista od prawa kanonicznego. Biegle mówił po polsku, włosku, francusku, hiszpańsku, angielsku. Doskonale znał łacinę. Doktor honoris causa na wielu znamienitych uczelniach - m.in. Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro