Reklama
Reklama

Trwa renowacja nagrobków znajdujących się na historycznym cmentarzu na Cytadeli

fot. UMP
fot. UMP

Prace konserwatorskie prowadzone na terenie jednej z najstarszych nekropolii Poznania zakończą się w październiku tego roku.

Trwa renowacja 18 nagrobków znajdujących się na historycznym cmentarzu parafii pw. św. Wojciecha. Spoczywają tam parafianie pobliskiego kościoła św. Wojciecha oraz wiele zasłużonych dla miasta i Wielkopolski osobistości.

Renowacja zabytków potrwa do października. Odrestaurowana zostanie mogiła zmarłego w 1936 roku prof. Jana Grochmalickiego, działacza na rzecz ochrony przyrody, rektora Uniwersytetu Poznańskiego czy Bernarda Milskiego, redaktora "Gońca Wielkopolskiego" i założyciela "Gazety Gdańskiej". Na cmentarzu znajdują się także groby Konstantego Hrynakowskiego, chemika, profesora UP, twórcy pierwszego w Polsce muzeum farmaceutycznego, a także płk. Erwina Więckowskiego, legionisty i komisarycznego prezydenta Poznania w latach 1934-1937. One także zostaną odnowione. Remontu doczeka się również nagrobek Mariana Kratochwila, konsula honorowego Austrii i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego, zmarłego w 1935 roku chłopca. Autorem ostatniego jest rzeźbiarz Wawrzyniec Kaim - informują miejscy urzędnicy.

Ponadto prace konserwatorskie prowadzone są przy nagrobkach: Weroniki Twardowskiej, Józefy Wolińskiej, Stanisława Kluzy, Olgi i Witolda Estkowskich, Anny Bąkowej i Salomei Fliegerowej, Aleksnadry Hrynakowskiej oraz Małgorzaty, Wojciecha i Jerzego Flaumów. Odrestaurowane zostaną nagrobki rodzin: Dąbrowskich, Jakubowskich i Wiśniewskich, a także 3 nagrobki nieznanych zmarłych, jeden wykonany z piaskowca, pozostałe z kutego żelaza - dodają.

Koszt prac to ponad 300 tys. zł. Środki pochodzą z budżetu Miasta Poznania. Inicjatorem renowacji nagrobków jest społecznik Adam Suwart.

To nie pierwsze działania ZZM na rzecz zachowania cmentarza parafii pw. św. Wojciecha. W 2019 roku zarząd zabezpieczył pozostałości mogił, które mogły stanowić zagrożenie dla odwiedzających dawny cmentarz. Wydano na to ponad 40 tys. zł - kończą urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro