Reklama

Rusztowania przy Pomniku Armii Poznań

fot. UMP
fot. UMP

Pomnik jest czyszczony. Tym razem czyszczeniu i konserwacji poddane zostały elementy metalowe. W planach jest jeszcze naprawa instalacji elektrycznej, co pozwoli na lepsze oświetlenie monumentu.

Metalowe elementy pomnika - iglice oraz słupy symbolizują bagnety i odnoszą się do niemieckich czołgów. Przed przystąpieniem do pracy, konieczny był wybór właściwej techniki ich oczyszczenia. Zdecydowano się na połączenie metody chemicznej i mechanicznej. Całość została też pokryta specjalistycznym środkiem impregnującym do stali nierdzewnej, co pozwoli zapobiec korozji - informują miejscy urzędnicy.

Prace renowacyjne zakończą się do końca lipca (rozpoczęły się na początku maja). Przez cały czas Wydział Kultury UMP jest w kontakcie z projektantką monumentu. Odcień metalowych elementów pomnika, uzyskany po polerowaniu, będzie zgodny z jej wizją artystyczną. Profesjonalny zabieg pozwoli przywrócić im pierwotną barwę - dodają.

W ubiegłym roku swój naturalny kolor odzyskała już wykonana z piaskowca płaskorzeźba żołnierzy, a także elementy betonowe pomnika - ściana, na której znajdują się nazwy pól bitewnych i nazwiska poległych oraz strop. Oczyszczanie przeprowadzono wówczas metodą piaskowania. Z całego pomnika usunięto też malunki wandali.

W planach jest jeszcze naprawa instalacji elektrycznej i iluminacji zewnętrznej, co pozwoli lepiej oświetlić monument i teren w jego sąsiedztwie.

Pomnik Armii Poznań jest zlokalizowany na Wzgórzu Świętego Wojciecha, pomiędzy ulicami Kutrzeby, Księcia Józefa i Al. Niepodległości. Jego odsłonięcie nastąpiło 1 września 1982 roku, w 43. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Autorami projektu monumentu są prof. Anna Rodzińska- Iwiańska i Józef Iwiański. Głównym wykonawcą były nieistniejące już Pracownie Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro