Reklama
Reklama

W Wielkopolsce pojawią się dwa nowe miasta?

fot. Gmina Budzyń / FB
fot. Gmina Budzyń / FB

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje, by od 2021 roku status miasta otrzymało 10 polskich miejscowości.

Jak informuje TVN24 Biznes, to Rada Ministrów jeszcze w lipcu zdecyduje, czy miejscowości rzeczywiście staną się miastami. Wśród propozycji są dwie miejscowości z Wielkopolski. To Budzyń w powiecie chodzieskim oraz Koźminek w powiecie kaliskim.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 15 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Budzyń liczy obecnie niespełna 4500 mieszkańców, z których większość nie zajmuje się rolnictwem. To jeden z powodów, dla których miejscowość może zostać miastem. Dodatkowo za nadaniem statusu miasta przemawia zwarta zabudowa oraz jednoznaczne centrum miejscowości w postaci Placu Wolności. - Miejscowość jest zwodociągowana, w 90% skanalizowana i w 95% zgazyfikowana, ponad 80% mieszkańców ma możliwość podłączenia do istniejącej sieci szerokopasmowej-światłowodowej - czytamy w dokumencie. Co ciekawe, Budzyń był miastem do lat 30. ubiegłego wieku.

Koźminek natomiast ma szansę na zostanie miastem m.in. ze względu na swój miejski charakter, wyodrębnione centrum, zwodociągowanie i skanalizowanie, a także fakt, że większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej. Koźminek miastem był do 1870 roku. - Niniejsza zmiana jest przywróceniem "praw miejskich" utraconych w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro