Reklama
Reklama

Miasto podsumowuje wprowadzenie zmian w Strefie Płatnego Parkowania: liczba aut parkujących w centrum zmniejszyła się o 1/5

fot. ZDM

Od 1 czerwca Strefa Płatnego Parkowania w Poznaniu działa na nowych zasadach.

Założeniem miasta było doprowadzenie do sytuacji, w której do ścisłego centrum Poznania wjeżdżać będzie mniej aut, a rotacja na miejscach parkingowych będzie znacznie większa. - Możemy zaobserwować już pierwsze efekty wprowadzonych zmian - mówi Piotr Libicki, zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich ds. Przestrzeni Publicznej. - Z relacji naszych kontrolerów wynika, że już w czerwcu liczba samochodów parkujących w śródmieściu zmniejszyła się o ok. 15% do 20%. Zwiększył się poziom rotacji aut, szczególnie w soboty. Znalezienie wolnego miejsca postojowego stało się dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze. Jesienią planujemy przeprowadzenie badania rotacji i napełnienia miejsc postojowych na wybranych ulicach, co umożliwi dokładną ocenę wprowadzonych zmian - dodaje.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Nowością w Poznaniu jest Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, która działa w ścisłym centrum oraz na wyznaczonym obszarze Jeżyc. - W Poznaniu za postój w strefie śródmiejskiej zapłacić trzeba od 7 zł za godzinę na Starym Mieście i od 5 złotych za godzinę na Jeżycach. W tym drugim miejscu Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania obejmuje teren od ul. Roosevelta do ul. Polnej i Kościelnej, wraz z ul. Św. Floriana. Ponadto płatny postój zaczął obowiązywać również w soboty (od 8:00 do 18:00), a w tygodniu wydłużono go o dwie godziny (od 8:00 do 20:00) - przypomina Zarząd Dróg Miejskich.

Zmieniły się także zasady, na jakich ZDM wydaje identyfikator mieszkańcom strefy. - Dzięki zmianom sposobu przyznawania identyfikatorów ograniczyliśmy skalę związanych z tym nieprawidłowości. Chodzi tu szczególnie o uzyskiwanie ich przez nieuprawnione osoby, na przykład mieszkające poza Poznaniem - podkreśla Piotr Libicki.

To dopiero pierwsze podsumowanie działa SPP po zmianach. Na kolejne analizy trzeba poczekać do momentu, gdy zakończą się wakacje i ruch na ulicach wróci do normy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
30℃
20℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro