Reklama
Reklama

Najcenniejszy z darów

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Dziś w godzinach od 8 do 14 na Placu Kolegiackim można było honorowo oddać krew. Stał tam ambulans, w którym nie tylko można było podzielić się najcenniejszym z leków, ale także zgłosić chęć oddania szpiku kostnego.

Organizatorami akcji byli Klub Honorowych Dawców Krwi przy Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. O tym jak ważne są takie działania, wiedzą doskonale Ci, którzy będąc zmuszeni poddać się operacji korzystali z dobroci innych. Jest to jedyny lek, który nie ma swojego syntetycznego odpowiednika i nie można go niczym zastąpić.

Krew mogą oddawać kobiety w wieku od 18 do 60 lat, maksymalnie 4 razy w roku oraz mężczyźni w wieku od 18 do 65 lat - 6 razy w roku. Natomiast, żeby zostać dawcą szpiku kostnego należy spełnić kilka wymogów. Zasadniczo kwalifikują się wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 40 lat, które nigdy nie chorowały na żółtaczkę oraz w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodziły żadnych zabiegów chirurgicznych, nie miały wykonywanych tatuaży, przekłuwanych uszu ani innych części ciała.

Zebrana krew wzbogaci zasoby ogólnego banku. Natomiast potencjalni dawcy szpiku zostaną poproszeni o wypełnienie dodatkowej ankiety. Pobrana próbka (ok. 16 cm3 krwi) zostanie poddawana specjalistycznym badaniom, jeśli przejdzie ona pozytywnie wszystkie testy wówczas dane dawcy szpiku zostaną przekazane do Rejestru w Warszawie.

Warto dodać, że oddawanie krwi jest bezbolesne, a organizm w ciągu zaledwie kilku godzin uzupełnia ilość bezcennego płynu jaka została pobranie. Wszyscy chętni oddani krwi mogą także zgłaszać się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu przy ulicy Marcelińskiej 44.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
18.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro