Reklama
Reklama

5 powodów, dla których warto spędzić urlop w Puszczy Noteckiej

Marzy Ci się odpoczynek na łonie natury, daleko od zgiełku miasta? Zatłoczona plaża, zapach smażalni i hałas wzbudzają Twoją niechęć? Czy nie przyjemniej byłoby zregenerować się w otoczeniu jezior i leśnych duktów? Oddychać czystym powietrzem, rozkoszować się ciszą i śpiewem ptaków? Znajdź swój azyl - odkryj Puszczę Notecką.

"Wróćmy na jeziora" - jakże aktualnie brzmią teraz słowa piosenki zespołu Czerwone Gitary. W dobie trwającej ciągle epidemii, poszukujemy miejsc na spędzenie urlopu z daleka od tłumów. Wiemy, jak ważne jest zdrowie i budowanie odporności. Chcemy odpoczywać na łonie natury, w ciszy i spokoju. Kiedy rodacy tłoczą się na bałtyckich plażach, wybierzmy zdrowsze i przyjemniejsze rozwiązanie - wróćmy na jeziora.

A jeśli mowa o pięknych jeziorach i lasach, nie trzeba wcale jechać na Mazury. Niemal pod nosem mamy prawdziwy skarb - Puszczę Notecką. Na jej skraju, nad jeziorem Solecko, znajduje się Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy im. Prof. Wiktora Degi w Gościmiu. Dlaczego warto spędzić tam urlop?

Po pierwsze (i najważniejsze) - odpoczywamy w naturze. Jesteśmy wprost w niej zanurzeni! Otacza nas puszcza, a w niej liczne rezerwaty przyrody, m.in. Czaplenice i Łabędziniec. Pierwszy znajduje się na przesmyku między jeziorami Solecko i Lubiatówko, zachował się tam wiekowy las sosnowy. Drugi to kompleks pięciu wysp na jeziorze Lubiatówko, również porośniętych starodrzewem sosnowym, a także okazami ponad trzystuletnich dębów. W rezerwatach gniazdują ptaki wodne, m.in. łabędzie, kormorany, czaple. Przy ośrodku znajduje się duża, piaszczysta plaża z pomostem.

Po drugie - regenerujemy ciało. Ośrodek im. prof. Wiktora Degi świadczy specjalistyczne usługi z zakresu rehabilitacji leczniczej. Posiada basen i kriokomorę oraz rozbudowaną bazę fizykoterapii i kinezyterapii. Można skorzystać z takich zabiegów jak: hydromasaż, magnetoterapia, światłolecznictwo, elektroterapia, ultradźwięki, laseroterapia, krioterapia, okłady borowinowe, masaż klasyczny etc. Można także uczęszczać na gimnastykę, indywidualnie bądź w zajęciach grupowych; korzystać z siłowni. Warto wspomnieć, że ośrodek ma podpisaną umowę z NFZ, istnieje zatem możliwość skorzystania z nieodpłatnych zabiegów (pod warunkiem posiadania ważnego skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne).

Trzeci powód - dbamy o formę i relaksujemy się. Ośrodek posiada kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią, kort tenisowy, halę sportową, kręgielnię. Dla amatorów wypoczynku nad wodą jest przystań zaopatrzona w rowery wodne, kajaki i łodzie. Osoby, które wolą bardziej spokojne formy aktywności, mogą wypożyczyć kije do nordic walking, wędkować z licznych pomostów lub leniwie spacerować w kojących okolicznościach przyrody.

Czwartym powodem, by spędzić urlop w Gościmiu, jest fakt, że ośrodek posiada własną kuchnię ze stołówką oraz kawiarnię. Nie musisz się martwić o wyżywienie, nawet jeśli masz specjalną dietę lub alergię pokarmową. Dieta może zostać dostosowana do Twojego stanu zdrowia i zaleceń lekarza oraz dietetyka.

Na koniec należy wspomnieć o zakwaterowaniu. Mamy do wyboru domki murowane, campingowe typu "Brda" oraz "Międzychód" oraz miejsca w hotelu. Każdy domek lub pokój posiada pełen węzeł sanitarny oraz wyposażony jest w czajnik elektryczny, zastawę stołową, ręczniki, lodówkę. Domki dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ośrodek posiada monitorowany parking.

Kiedy dodasz do siebie pięć powyższych składników, otrzymasz przepis na idealny odpoczynek. Nie musisz wcale jechać na zagraniczne wakacje ani tłoczyć się w nadbałtyckich "kurortach". Odkrywaj Polskę. Wróć na jeziora.

"Znajdziesz tam cel swojej drogi

Wśród szumiących drzew."

(cyt. "Wróćmy na jeziora" z repertuaru zespołu Czerwone Gitary, słowa: Jan Świąć)


Dane teleadresowe:

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy im. prof. Wiktora Degi
Gościm 89 66-530 Drezdenko
https://www.orwgoscim.pl/www/
Telefon: 95 762 42 38
E-mail: [email protected]

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro