Reklama
Reklama

Muzea Biblioteki Raczyńskich online

Co wspólnego miał Zagłoba z teściem Sienkiewicza? Jakie wrażenia przywiózł z Włoch Kraszewski? Czy Iłłakowiczówna skrywała jakieś tajemnice? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w muzeach literackich Biblioteki Raczyńskich. Jednak można zdobyć informacje o pisarzach także bez wychodzenia z domu, a to wszystko dzięki technice i projektowi Muzea Biblioteki Raczyńskich online, który wystartował w sieci. Jego celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców różnych aspektów twórczości patronów muzeów literackich Biblioteki Raczyńskich, a także poszukiwanie ciekawych tropów i poszerzenie kontekstu odbioru ich dzieł.

-Wierzymy, że dzięki cyfrowej formie spotkań uda nam się zachęcić nie tylko do sięgnięcia po książki Sienkiewicza, Kraszewskiego i Iłłakowiczówny, ale także do realnych odwiedzin w naszych placówkach. Mamy nadzieję, że prezentacje przygotowane przez zaproszonych gości oraz pracowników udowodnią, że twórczość naszych klasyków jest cały czas inspirująca, a muzea mają potencjał, który warto wykorzystać- mówi Anna Gruszecka dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

Nowe media i cyfrowe możliwości pozwolą nie tylko lepiej poznać skarby placówek muzealnych, ale także umożliwią podróży w czasie i przestrzeni. Pierwsza podróż już 16 lipca o 18.00, gdy zaprosimy na zwiedzenie Włoch śladem wspomnień Józefa Ignacego Kraszewskiego. Autor "Kartek z podróży" pozostawił erudycyjny zapis doświadczenia włoskiego pejzażu, architektury, dzieł sztuki i obyczajów. W czasie wakacji lektura tych zapisków to nie tylko sposób na odbycia "zastępczej podróży", ale także recepta na powrót do tego, co w europejskiej kulturze najcenniejsze. Z kolei 1 sierpnia przeniesiemy się do czasów Henryka Sienkiewicza i zastanowimy, jak perypetie sercowe pisarza wpływały na jego twórczość. Czy pisząc "Rodzinę Połanieckich" i "Tą trzecią" autor pod fikcyjnymi nazwiskami ukrył prawdziwe charaktery znajomych, a także odwołał się do historii swoich zerwanych zaręczyn z Marią Kellerówną? Czy Sienkiewicz chciał wywołać skandal? O tym podczas oprowadzania inspirowanego wciąż trwającą w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza wystawą "Trójkąty miłosne u Sienkiewicza".

Spotkania online to okazja by trafić nie tylko do wielbicieli twórczości pisarzy, ale także odkryć ich dzieła dla kolejnych pokoleń. Najmłodszych zachęcamy do spotkania z dźwiękami, które mogły towarzyszyć Sienkiewiczowi w trakcie jego licznych podróży po świecie. Podczas warsztatów W to mi graj! Usłyszmy Sienkiewicza (25 lipca i 22 sierpnia o 13.00) opowiemy o życiu i twórczości Sienkiewicza w formie teatru kamishibai oraz zdradzimy tajemnice instrumentów muzycznych. W planach kolejnych wydarzeń m.in. spotkania z naukowcami i badaczami, warsztaty, a także spektakl na podstawie jednoaktówki samego Sienkiewicza.

Forma spotkań online pozwala wziąć w nich udział o każdej porze i z każdego miejsca, bo zapisy spotkań będą dostępne w internecie bez ograniczeń czasowych. Wakacyjny wyjazd i spotkanie z Sienkiewiczem podczas chwili odpoczynku na szlaku? Wysłuchanie kilka razy tego samego fragmentu lub ponowne odtworzenie treści, która zapadła nam w pamięć? Dzięki nowoczesnej formie takie działania będą możliwe i szeroko dostępne nie tylko dla gości muzealnych i mieszkańców Poznania. Myśląc o pokonywaniu nie tylko geograficznych barier, ale także granic dostępności przygotowujemy prezentacje wzbogacone o napisy, które ułatwią ich odbiór osobom z niepełnosprawnością słuchu.

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych: profili Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, Pracowni-Muzeum J.I. Kraszewskiego oraz Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny na Facebooku, a także kanału Biblioteki Raczyńskich na You Tube. Wszystkie informacje o wydarzeniach i projekcie na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.

Projekt dofinasowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w sieci".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro