Reklama
Reklama

Narkotyki - wróg Twojego dziecka.

Przeciwdziałanie narkomanii i formy skutecznego ograniczania obecności środków odurzających wśród młodzieży są głównymi tematami konferencji, która odbywa się dziś w Poznaniu. Coraz łatwiejszy dostęp do narkotyków spowodował, że od kilku lat w szkołach realizowane są programy profilaktyczne mające na celu uświadamianie młodzieży zagrożeniami związanymi z ich zażywaniem.

Są różne powody sięgania po narkotyki wśród młodzieży. Młody człowiek, w okresie dojrzewania próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości, staje przez coraz większymi wyzwaniami, którym nie zawsze jest w stanie sprostać.Duży wpływ ma takżepresja rówieśników, gdy ktoś odmawia automatycznie jest wykluczony z grupy. Narkotyki wydają się wówczas dobrym rozwiązaniem.

Celem programów profilaktycznych realizowanych w szkołachjest dotarcie do młodzieży i wyposażenie nastolatka w umiejętność radzenia sobie z presją otoczenia.Uświadomienie konsekwencjiwynikających z zażywania narkotyków takich jakupośledzenie zdolności mentalnychczy możliwość zarażenia wirusem HIV, może skutecznie odstraszyć młodego człowieka przez popadnieciem w nałóg.

Nawet najlepsze programy profilaktyczne nie zastąpią jednak roli rodziny. To właśnie rodzice powinni pierwsi zareagować, gdy zaobserwują zamiany w zachowaniu dziecka. Unikanie tematu może uczynić więcej złego, bowiem młody człowiek dostaje wówczas milczące przyzwolenie. Warto mieć wiedzę, na temat zagrożeńczyhających na nasze dziecko we współczesnym świecie.Rodzice powinni także czuwać nad prawidłowym rozwojem irównocześnie dbać o zdrowe relacje. Gdy nastolatek wie, że zawsze ma oparcie w swojej rodzinie, łatwiej przyjdzie mu przestawiać swoje racje w grupie.

Problem uzależnienia od narkotyków jest coraz większy, dobrze zorientowany nastolatek doskonale wie, kto sprzedaje nastkotyki w jegoszkole lub na dyskotece. Ważne jest, żeby dotrzeć do młodzieży zanim zrobi to dealer. Młody człowiek, który będzie świadomy wszystkich konsekwencji związanych z zażywaniem narkotyków na pewno dwa razy się zastanowi zanim po nie sięgnie.

Czy sprawdzasz, czy Twoje dziecko bierze narkotyki?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro