Reklama
Reklama

Higieniczny cud: w Polsce odnotowano znacznie mniej przypadków tzw. chorób brudnych rąk

fot. ds_30 / Pixabay

Lepsze przestrzeganie zasad higieny zaowocowało spadkiem liczby tzw. chorób brudnych rąk.

Jak informuje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Narodowego Funduszu Zdrowia, od stycznia do marca tego roku odnotowano 3 332 świadczeń związanych z leczeniem biegunki wywołanej przez rotawirusy. Rok wcześniej w tym samym okresie było to 11 370 przypadków.

Według ekspertów to efekt skrupulatnego przestrzegania zasad higieny. - Koronawirus ograniczył zapadalność na wiele chorób zakaźnych, co było widać na oddziałach pediatrycznych -
skomentował na łamach "Rzeczpospolitej" dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Znaczne spadki odnotowano również w przypadku salmonellozy, bakteryjnych zakażeń jelitowych czy WZW typu A.

To wszystko tzw. choroby brudnych rąk. Według dr Kuchara dobitnie pokazuje to, że do tej pory Polacy mieli z tą czynnością problem, a podejście zmienili dopiero gdy w oczy zajrzało im widmo koronawirusa.

Odnotowano również mniej przypadków chorób przenoszonych drogą kropelkową, takich jak różyczka, ospa wietrzna czy odra. Tutaj spory wpływ miało zamknięcie szkół czy zakaz organizacji imprez masowych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

"Wiosna" w Poznaniu, nad Wartą tłumy
8℃
5℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
57.47 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro