Reklama
Reklama

Nowoczesne autobusy trafiły do podpoznańskiej gminy

fot. Kleszczewo.pl
fot. Kleszczewo.pl

Gmina Kleszczewo kupiła 9 nowych Solarisów. Pierwszy z nich zaprezentowano mieszkańcom.

Tylko Solaris był zainteresowany wyprodukowaniem autobusów dla Kleszczewa. Zaproponował, że wykona zamówienie za 10,5 mln złotych. Tymczasem gmina przeznaczyła na ten cel o milion złotych mniej. Ostatecznie Kleszczewo zdecydowało się zwiększyć budżet i tym samym podpisać umowę z Solarisem.

Do Kleszczewa dotarły dwa pierwsze autobusy z fabryki w Bolechowie. W sobotę wszyscy chętni mogli zobaczyć nowy autobus Solaris Urbino 12. Pojazd pokazano mieszkańcom w Tulcach i Kleszczewie. Koszt jednego autobusu to ponad 1,1 mln złotych. - Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, jeszcze w tym roku dotrą do nas 4 kolejne Solarisy Urbino 12 w wersji Maxi, a na początku 2021 roku ostatni z autobusów wersji Maxi oraz jedyny, który zakupiono w wersji Midi. Wersja Maxi to autobusy o długości 12m, autobus w wersji Midi ma długość 10,55m - informuje gmina.

- Zakupione autobusy są wyposażone w czterosuwowy silnik Diesla o mocy 204 kw, spełniający normę czystości spalin Euro VI - Cummins. Skrzynia biegów z przekładnią automatyczną 4 biegową. Komora silnika jest wyposażona w automatyczny system detekcji i gaszenia pożarów. Instalacja hamulcowa - dwuobwodowa, pneumatyczna z systemem ABS/ASR (EBS). Konstrukcja nadwozia jest wykonana jest w sposób pozwalający na osiągnięcie trwałości bez naprawy głównej przez minimum 10 lat - dodaje.

Pasażerowie mają tu do dyspozycji 36 miejsc siedzących, w tym 19 na niskiej podłodze. Maksymalnie na pokład może wejść 90 pasażerów. - Autobus wyposażony jest w dwoje dwuskrzydłowych drzwi wejściowych, w których zainstalowano bramki do liczenia pasażerów. Dane będą gromadzone w odniesieniu zarówno liczby wejść, jak i wyjść, dla każdego przystanku i dowolnego odcinka trasy. Co ciekawe czujniki rozróżniają również osoby dorosłe i dzieci (na podstawie wzrostu). Latem komfort podróży podniesie klimatyzacja, a zimą ogrzewanie zapewniające utrzymanie temperatury +10 st. C przy temperaturze na zewnątrz -10 st. C.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
18.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro