Reklama
Reklama

Pacjenci szpitala w Wolicy nie mogą zagłosować w II turze wyborów. Przez kalendarz wyborczy

fot. Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza / FB
fot. Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica k/Kalisza / FB

Absurdalna sytuacja na południu Wielkopolski.

Jak informuje Calisia.pl, na kilka dni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, która odbyła się 28 czerwca, kaliski Komisarz Wyborczy zlikwidował obwód głosowania na terenie szpitala w Wolicy. Decyzję tłumaczono obawą o bezpieczeństwo pacjentów. Do niedawna szpital funkcjonował jako ten zajmujący się pacjentami zarażonymi koronawirusem. Wojewoda jednak zdecydował o tym, by przywrócić w szpitalu jego statutową funkcję od 1 lipca. Od tego dnia leczeni są tu pacjenci z chorobami płuc, nie trafiają tu już osoby z Covid-19.

Mimo to, nie utworzono tu obwodu głosowania w związku z II turą wyborów. Tym samym pacjenci, którzy znajdują się obecnie w szpitalu w Wolicy nie będą mogli oddać głosu w niedzielę. Sprawa dotyczy 39 pacjentów, a prawo nakazuje, by obwód głosowania wyznaczyć w zakładzie leczniczym jeśli znajduje się w nim co najmniej 15 wyborców.

Portal wlkp24.info wyjaśnia, że 28 czerwca, a więc w dniu I tury wyborów, w szpitalu w Wolicy nie znajdował się ani jeden pacjent (trwało przekształcanie szpitala jednoimiennego w "normalny"), a tym samym Komisarz Wyborczy zlikwidował tu obwód głosowania. Powołanie nowego przed II turą jest niemożliwe, bo nie pozwala na to kalendarz wyborczy. Zgodnie z kalendarzem już 10 czerwca minął termin na utworzenie obwodów głosowania w zakładach leczniczych.

Dla pacjentów przebywających w szpitalu w najbliższą niedzielę oznacza to, że nie będą mogli oddać głosu na swojego kandydata.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
22℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro