Reklama
Reklama

"Mistrz" na wielkopolskiej trasie: pojazd za ciężki o 30 ton, za długi, za wysoki i za szeroki

fot. WITD

Inspektorzy Inspektoratu Transportu Drogowego z Gniezna nie kryli zdumienia.

"Krokodyle" tego dnia monitorowali pojazdy poruszające się drogą krajową nr 92 oraz S5 w naszym regionie. Gdy ich oczom ukazał się pojazd sprawiający wrażenie zbyt ciężkiego i zbyt dużego, natychmiast postanowili skierować go na punkt kontrolny. Jak się okazało, samochodem jechał miejscowy przedsiębiorca, który wykonywał niezarobkowy przewóz na potrzeby własne. Ładunek składał się z koparki z łyżką oraz drugiej łyżki. Ważenie wprawiło inspektorów w osłupienie.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

- Rzeczywista masa całkowita została przekroczona o 79 procent i wyniosła 71,6 tony, czyli nastąpiło przekroczenie o 31,6 tony od 40 ton dopuszczalnej masy całkowitej - wyjaśnia WITD. Ale to nie koniec. - O 6,4 tony za dużo wykazały też wagi na grupie osi. Zamiast 27 ton były 33,4, czyli przekroczenie nacisku o 23,7 procent. Ponadto nienormatywne były: długość i szerokość pojazdu o ponad 28 procent oraz wysokość o ponad 6 procent - dodaje.

Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne pojazdów. - W przypadku ciągnika siodłowego wystąpiła niezgodność stanu faktycznego z zapisami w dowodzie rejestracyjnym i Centralnej Ewidencji Pojazdów. W rzeczywistości miał bowiem cztery osie, a nie trzy jak napisano w ewidencji. Nie działały w nim, podobnie jak w naczepie, światła cofania, a w naczepie stwierdzono dodatkowo nieszczelny układ pneumatyczny.

Aby doprowadzić zespół pojazdów do normatywności, konieczne było rozładowanie koparki i zapewnienie jej innego transportu. Przedsiębiorca musi się teraz liczyć z konsekwencjami. Wszczęto wobec niego dwa postępowania. - Z Ustawy prawo o ruchu drogowym w sumie na kwotę 18000 złotych: za przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia kategorii VII 15000 złotych i za brak pojazdu wykonującego pilotowanie 3000 złotych. Z kolei z Ustawy o transporcie drogowym na kwotę w sumie 2000 złotych za niewyposażenie kierowcy w wymagane dokumenty - kończy WITD.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro