Reklama
Reklama

Poznański szpital wśród najlepszych

fot. UMP
fot. UMP

Narodowy Fundusz Zdrowia przeanalizował 40 ośrodków chirurgii w całej Wielkopolsce. Śród najlepszych znalazł się Szpital Miejski im. Fr. Raszei.

Sprawozdanie dotyczyło lat 2017-2020 (I kwartał). Na sukces poznańskiego szpitala złożyło się kilka czynników. W analizowanym okresie leczyło się tutaj blisko 12 tysięcy pacjentów, co dawało najwyższy wynik w Wielkopolsce, a należy zaznaczyć, że szpital dysponuje tylko jednym oddziałem chirurgii z 45 łóżkami.
Rok do roku szpital notował wzrost liczby hospitalizacji. Skrócono także jej czas: ponad 60 proc. wszystkich hospitalizacji stanowiły pobyty jedno- i dwudniowe. Było to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik chirurgii minimalnie inwazyjnej. Długie pobyty - rozumiane jako te powyżej 4 dni - stanowiły tylko 18 proc. wszystkich hospitalizacji - relacjonują miejscy urzędnicy.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Szpital notuje także wysoki wskaźnik w zakresie tzw. operatywy, co oznacza liczbę hospitalizacji ogółem do ilości wykonanych zabiegów. Wypełnia zatem podstawowe zadanie oddziału chirurgii polegające na leczeniu zabiegowym przy użyciu technik klasycznych, laparoskopowych i minimalnie inwazyjnych, a nie samym procesie diagnozowania pacjenta, co można zrobić np. podczas pobytu w oddziale internistycznym. Wskaźnik ten wynosił ponad 80 proc., by w 2019 osiągnąć pułap 85 proc. To doskonały wynik - tylko pięć z analizowanych przez NFZ podmiotów przekroczyło próg 80 proc. - dodają.

Wiele zabiegów wykonuje się w ramach tzw. pobytów jednodniowych, a odsetek takich hospitalizacji wynosi 66 proc. (w 2018 r.) - tu również poznańska chirurgia znalazła się w pierwszej piątce w województwie.

Oddział Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei działa w ramach umowy z NFZ - udziela pomocy w stanach zagrożenia życia i przyjmuje pacjentów w trybie planowym. Zakres udzielanych świadczeń zwiększył się z chwilą, gdy w 2016 r. otwarto - stworzony od podstaw i przy dużym wsparciu Urzędu Miasta - Oddział Chirurgii Gastroenterologicznej z Pracownią Endoskopii. Umożliwiło to poszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów o zabiegi małoinwazyjne z użyciem endoskopów i endosonografów wprowadzanych przez naturalne otwory ciała. Od wielu lat szpital specjalizuje się w chirurgii przewodu pokarmowego i chirurgii onkologicznej - kończą urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
25.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro