Reklama
Reklama

Poznańskie MPK kończy 140 lat! Będą jubileuszowa parada i okolicznościowa PEKA

fot. MPK Poznań

Od 140 lat w Poznaniu działa komunikacja miejska.

Latem 1880 roku pomiędzy Dworcem Kolejowym i Starym Rynkiem w Poznaniu zaczęła kursować pierwsza regularna linia tramwaju konnego. Od tego dnia stolica Wielkopolski regularnie rozbudowuje i modernizuje system komunikacji miejskiej. Z okazji okrągłej rocznicy miasto i MPK Poznań przygotowują atrakcje dla mieszkańców.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Pierwsza z nich to wydanie okolicznościowej karty PEKA na okaziciela. - Wyjątkowa karta PEKA na okaziciela będzie dostępna w sprzedaży już od jutra! Dla pasażerów i kolekcjonerów przygotowaliśmy 18 tys. sztuk - mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Mamy nadzieję, że nowe limitowane karty na okaziciela uatrakcyjnią zarówno mieszkańcom, jak i przyjezdnym korzystanie z transportu zbiorowego. Stanowią one atrakcyjną wizualnie, a do tego bardzo praktyczną, pamiątkę. Okolicznościowe karty są bowiem nośnikami biletów przystankowych, bez przeszkód można z nich korzystać opłacając przejazdy na liniach organizowanych przez ZTM - dodaje. Karty będą dostępne od czwartku w POK ZTM oraz w wybranych Punktach Sprzedaży Biletów. Koszt PEKI na okaziciela to 27 złotych, z czego 12 złotych to zwrotna kaucja, a 15 złotych można wykorzystać na przejazdy. Korzystając z tej karty opłaca się przejazdy z Portmonetki.

Ale to nie koniec atrakcji. Planowana jest także jubileuszowa parada pojazdów MPK Poznań. - Jeśli okoliczności pozwolą, a taką mamy nadzieję, parada odbędzie się 22 sierpnia. Tramwaje i autobusy, zarówno te, które obecnie wykorzystujemy do przewozów pasażerskich, jak i te wycofane z ruchu liniowego, które można spotkać jedynie na liniach turystycznych i podczas okolicznościowych wydarzeń, przejadą przez centrum miasta: wyruszą ze Zwierzynieckiej i wrócą w to miejsce przejeżdżając przez ulice: Święty Marcin, al. Marcinkowskiego, 27 Grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i Kraszewskiego - wyjaśnia Wojciech Tulibacki, szef MPK w Poznaniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
21℃
17℃
Poziom opadów:
16.1 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro