Reklama
Reklama

Przedstawiono raport o stanie miasta. Ile osób nocuje w Poznaniu?

fot. UMP
fot. UMP

Podczas dzisiejszej sesji przedstawiono też najnowszy raport o stanie miasta, który zawiera najważniejsze dane o Poznaniu, jego strukturze, demografii i najważniejszych działaniach, ale też ciekawostki - np. ile średnio osób w stolicy Wielkopolski spędza noc.

Dziękuję za to, że razem zmieniamy Poznań - mówił Jacek Jaśkowiak. Mamy najniższą stopę bezrobocia w Polsce - to bardzo ważne, bo nawet jeśli wzrośnie ona z powodu pandemii, to będzie to nieco mniej dotkliwe niż w innych miastach. Robimy wszystko, by poprawić komfort życia mieszkańców. Dbamy o nasze dziedzictwo, odnawiając centrum miasta. Remonty i renowacje w centrum - jak ul. Taczaka czy Garncarska - przeprowadzamy zawsze z uwzględnieniem nowych nasadzeń. W tym roku oddamy do użytku miejsce wyjątkowe: plac Kolegiacki, który przez lata służył jako parking, choć wcześniej był szczególnym punktem na mapie Poznania. Przywrócimy mu dawną świetność z szacunkiem dla przeszłości. Dbamy o transport zrównoważony, kończymy nasze inwestycje w terminie, tworząc nowe miejsca do wspólnego spędzania czasu wolnego. Powiększamy ofertę kulturalną, a z naszych rozwiązań polityki senioralnej czerpią inne miasta. Inwestujemy w przyszłość: wybudowaliśmy nowy żłobek na Strzeszynie, rozbudowujemy szkoły, współpracujemy z sąsiadami, gminami, które otaczają Poznań, by zabezpieczyć mobilność mieszkańców - zaznaczył.

PROMOCJA! Umów się na sobotę lub poniedziałek 21 i 23.12, a do każdej wizyty scaling GRATIS! dr ELŻBIETA SMOLAK Centrum Stomatologii NOVODENT os. Lecha 15 A.
REKLAMA

Raport zawiera też dane dotyczące demografii Poznania. Z informacji uzyskanych m.in. od operatorów sieci komórkowych wynika, że w ciągu dnia średnio w stolicy Wielkopolski z przestrzeni miejskiej korzysta 700 tysięcy osób, a nocuje w niej ok. 635 tysięcy. To ponad 100 tysięcy mieszkańców więcej niż podaje Główny Urząd Statystyczny - wyjaśniała podczas sesji Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej UMP. To ważna grupa społeczna, w skład której wchodzi m.in. ponad 5 tysięcy studentów z innych krajów oraz mieszkańcy Poznania, którzy przyjeżdżają tu zza wschodniej granicy kraju w poszukiwaniu pracy - jest ich zgodnie z naszymi szacunkami ok. 50 tysięcy - dodaje.

23 procent dzieci do lat 3 w Poznaniu objętych jest opieką żłobkową - to daje stolicy Wielkopolski trzecie miejsce w Polsce, za Warszawą i Krakowem. Opieką przedszkolną objęto aż 98 procent dzieci w odpowiednim wieku. Mamy w Poznaniu 74 tysiące uczniów i uczennic i ponad 104 tysiące osób na studiach - co daje nam pierwsze miejsce w Polsce, jeśli chodzi o liczbę studentów w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Jak informują miejscy urzędnicy poznaniacy licznie korzystają z oferty kulturalnej i sportowej miasta. Na każdy tysiąc mieszkańców miasta 874 osoby wzięły udział w miejskich imprezach artystyczno-rozrywkowych, a 1228 osób - w imprezach sportowych. Miasto systematycznie inwestuje w oświatę i infrastrukturę.

Wzrasta liczba użytkowników karty PEKA, kupowane są nowe miejskie autobusy elektryczne, rozwija się Poznańska Kolej Metropolitalna. Aż 41 proc. poznaniaków przemieszcza się na co dzień pojazdami komunikacji publicznej. Zwiększa się też zagęszczenie tras dla cyklistów: na 10 tys. km2 powierzchni jest aż 9259 kilometrów dróg rowerowych. Równocześnie znacząco rośnie jednak liczba samochodów w mieście - na każdy tysiąc poznaniaków przypada aż 725 aut. To daje stolicy Wielkopolski drugie (po Warszawie) miejsce w kraju - informują miejscy urzędnicy.

Przedsiębiorczość tradycyjnie już jest mocną stroną miasta. W 2019 roku wzrostowi liczby pracujących towarzyszył spadek liczby bezrobotnych. Dynamicznie rozwijały się firmy z sektorów kreatywnych, IT i przemysłu gier. Na każdy tysiąc mieszkańców zarejestrowano w Poznaniu 216 firm, co daje miastu drugie miejsce w Polsce (po Warszawie). Aż ponad 9 proc. nowo zarejestrowanych podmiotów było z sektorów kreatywnych, a przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 6012 zł - dodają.

W minionym roku wzrosła w mieście liczba turystów, obcokrajowców, noclegów turystycznych oraz wydarzeń konferencyjno-kongresowych. Zgodnie z danymi przedtswionymi w raporcie prężnie działały też organizacje pozarządowe, widoczna była aktywność obywatelska mieszkańców miasta. Zwiększyła się frekwencja w wyborach do rad osiedli, więcej pieniędzy przeznaczono też na Poznański Budżet Obywatelski oraz na działania NGOs.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
8℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
7.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro