Reklama
Reklama

Wybory 2020: w Poznaniu więcej czasu na załatwienie spraw wyborczych

fot. UMP
fot. UMP

W najbliższą środę i czwartek Poznańskie Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10 będzie obsługiwało wyborców w wydłużonych godzinach pracy. Urzędnicy przyjmą klientów między 7:30 a 18:00.

W najbliższą niedzielę będziemy wybierać prezydenta RP. Wyborcy, którzy w tym czasie wyjeżdżają na wakacje, mogą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski i za granicą. W drugim wypadku trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić czy w kraju, w którym będziemy przebywać, można głosować bezpośrednio.

Zaświadczenie można pobrać w PCŚ przy ul. Małachowskiego 10, które w środę i czwartek będzie obsługiwało klientów w wydłużonych godzinach pracy - 7:30-18:00. W tym miejscu nie trzeba umawiać się na wizytę, klient zostanie od razu obsłużony w okienku. Zaświadczenia są wydawane także w siedzibie Urzędu Miasta Poznania przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, a także przy ul. Libelta 16/20. W dwóch ostatnich lokalizacjach obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione telefonicznie (Biuro Poznań Kontakt - 61 646 33 44) lub online - informują miejscy urzędnicy.

Zaświadczenia na II turę wyborów wydawane są do 10 lipca (osoby, które złożyły wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały taki dokument na obie tury). Można je odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę - dodają.

Aby otrzymać zaświadczenie należy przygotować wniosek o jego wydanie i dowód osobisty lub paszport. W przypadku odbioru przez osobę trzecią trzeba wziąć również upoważnienie na piśmie. Wskazuje się w nim imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika.

Jak przekazuje Urząd Miasta do 7 lipca urzędnicy wydali łącznie 10 tys. zaświadczeń (tylko w poniedziałek pobrano ich 1250). Z kolei osób dopisanych do spisu w Poznaniu jest już 34 tys.

Jeśli ktoś ma wątpliwości czy może oddać głos w stolicy Wielkopolski, może to sprawdzić tutaj.

Wystarczy wprowadzić numer PESEL do elektronicznego formularza. Jeśli wyborca może głosować w Poznaniu, system od razu podpowie, do jakiej komisji wyborczej musi się zgłosić w dniu wyborów i poda jej adres - przypominają urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro