Reklama
Reklama

Plakaty wyborcze na latarniach w Poznaniu. Legalne czy nie?

Ulica Starołęcka | fot. Czytelnik
Ulica Starołęcka | fot. Czytelnik

Do naszej redakcji przychodzi mnóstwo pytań o plakaty wyborcze, które ponownie pojawiły się na latarniach ulicznych.

Głównie chodzi o plakaty z wizerunkiem Andrzeja Dudy. - Na latarniach na ulicy Starołęckiej pojawiły się plakaty kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy. Pomijając legalność, wyglądają nieestetycznie i szpecą otoczenie. Czy ZDM wydał na to pozwolenie - pyta nasz czytelnik. - Jak to jest z zawieszaniem plakatów na pasie drogowym? Adrian (pisownia oryginalna - przyp.red.) zawisł na Grunwaldzkiej i wydaje mi się to naruszeniem prawa - pisze kolejny czytelnik, Maciej.

Marcin Idczak z Zarządu Dróg Miejskich przyznaje, że miasto wyznaczyło miejsca do nieodpłatnego umieszczania plakatów wyborczych. Są to słupy ogłoszeniowe oraz wybrane lampy przy niektórych ulicach. - Zasady dotyczące umieszczania plakatów wyborczych na lampach oświetleniowych mówią o przydziale lamp poszczególnym komitetom: Jedna lampa przeznaczona jest dla jednego Komitetu Wyborczego w następujący sposób: jeśli jest 10 KW to każdy KW otrzymuje co 10 lampę na danym odcinku ulicy - tłumaczy Idczak. - Obecnie mamy tylko dwóch kandydatów, więc ich plakaty mogą być zawieszone na co drugiej latarni - dodaje.

- Dodatkowo zasady mówią o tym, że przed rozpoczęciem umieszczania plakatów wyborczych na słupach oświetleniowych każdy KW jest zobowiązany wskazać osobę odpowiedzialną z ramienia danego komitetu za ekspozycję plakatów wyborczych na słupach oświetleniowych. Imię, nazwisko i telefon kontaktowy takiej osoby należy przesłać drogą mailową do ZDM przez rozpoczęciem działań. W przypadku gdy plakaty rozwieszone są w sposób sprzeczny z powyższymi zasadami, występujemy do osoby odpowiedzialnej o ich usunięcie. Robiliśmy to już i to z właściwym skutkiem.

TUTAJ można znaleźć wykaz słupów oraz latarni, na których mogą się pojawiać materiały wyborcze. Na liście są lampy zarówno przy ulicy Starołęckiej, jak i Grunwaldzkiej, a także Hlonda, Dymka, Hetmańskiej czy Bukowskiej. Jeśli mieszkańcy podejrzewają, że plakaty zostały umieszczone na latarniach w sposób nielegalny, mogą to zgłosić do ZDM na Facebooku lub na maila [email protected].

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
14.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro