Reklama
Reklama

Młode bociany z Przygodzic nauczyły się latać. Najstarszy dostał "klekotobrawa"

Najmłodszy bocian rusza w pierwszy lot | fot. Agata Dera z www.bociany.przygodzice.pl

W poniedziałek pierwszy raz od 4 miesięcy gniazdo w Przygodzicach ponownie zrobiło się puste.

Pierwszy swój lot odbył bocian Rafał, największy z tegorocznych młodych bocianów, które przyszły na świat w gnieździe w Przygodzicach. Jak informują prowadzący facebookowy profil "Bociany z Przygodzic", jego pierwszy lot trwał dokładnie 3 minuty i 15 sekund. Odbył się w sobotę, 4 lipca. - Po lądowaniu otrzymał gromkie klekotobrawa od rodzeństwa - można przeczytać na FB.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA


Szybko okazało się, że w ślady Rafała pójdzie pozostała trójka młodych bocianów. W poniedziałek swój pierwszy lot odbył najmłodszy z bocianów. - Po raz pierwszy od czterech miesięcy znów spoglądamy na puste gniazdo. Gratulujemy młodym oraz troskliwym rodzicom - autorom tego sukcesu.

W tym roku w przygodzickim gnieździe pojawiło się 5 jaj, z których wykluło się 5 pisklaków. Niestety już w maju rodzic wyrzucił z gniazda najmniejsze pisklę. - Dorosły bocian musiał wiedzieć o młodym coś, czego my nie wiemy, skoro opiekując się do tej pory wzorowo swoim potomstwem, podjął tak drastyczną decyzję. To kolejny suchy rok; postępując w ten sposób, rodzic zwiększył szanse pozostałych silniejszych piskląt na przeżycie - informowali prowadzący profil na FB. Pozostałe cztery pisklaki wyrosły na piękne bociany.

Podczas sezonu, każdego dnia losy bocianiej pary śledzą setki tysięcy osób z Polski, Niemiec, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Kanady i blisko 200 innych państw. Obserwacja bocianów jest możliwa dzięki projektowi "Blisko bocianów" prowadzonemu przez Południowowielkopolską Grupę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przy współpracy z Gminą Przygodzice i TK Telekom.

Bociany można podglądać TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

"Wiosna" w Poznaniu, nad Wartą tłumy
8℃
5℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
57.47 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro