Reklama

Wybory 2020: głosować można na wakacjach. Jak to zrobić?

fot. UMP, archiwum
fot. UMP, archiwum

Każdy, kto chce głosować w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców.

W najbliższą niedzielę będziemy wybierać prezydenta RP. Wyborcy, którzy w tym czasie wyjeżdżają na wakacje, mogą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski i za granicą. W drugim wypadku trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić czy w kraju, w którym będziemy przebywać, można głosować bezpośrednio.

Zaświadczenia na II turę wyborów wydawane są do 10 lipca (osoby, które złożyły wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały zaświadczenia na obie tury). Można je odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę w jednej z trzech lokalizacji - informują miejscy urzędnicy.
Zaświadczenia można odebrać w:
- siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca otrzyma zaświadczenie od ręki.
- Urzędzie Miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.
- Urzędzie Miasta przy ul. Libelta 16/20. Tu obowiązują takie same zasady, jak w urzędzie na Wildzie - obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.

Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania należy zabrać ze sobą do urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia i dowód osobisty lub paszport. W przypadku odbioru zaświadczenia przez osobę trzecią trzeba wziąć również upoważnienie na piśmie. Wskazuje się w nim imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika - dodają urzędnicy.

Osoby, które dopisały się przed I turą, nie muszą robić tego ponownie - skutkuje ono na obie tury. Pozostali mogą dopisać się do spisu wyborców do 7 lipca.
Do spisu można dopisać się stacjonarnie, w okienku lub szybciej i bezpieczniej - wysyłając elektroniczny wniosek. Link do elektronicznego formularza dostępny jest tutaj. Aby złożyć wniosek stacjonarnie, trzeba odwiedzić jedną z trzech wymienionych już wyżej lokalizacji.Wniosek składany na piśmie musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro