Reklama

6000 wniosków o dodatek solidarnościowy złożono w Wielkopolsce

fot. Google Street View
fot. Google Street View

To świadczenie dla osób, które po 15 marca 2020 straciły pracę lub wygasła im umowa z powodu Covid-19.

Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić jeszcze jeden warunek - podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez co najmniej 60 dni w 2020 roku. - Wielkopolanie są zainteresowani pomocą w formie dodatku solidarnościowego. Do Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wpłynęło już 1846 wniosków, do II Oddziału ZUS w Poznaniu - 1842 wnioski, do I Oddziału ZUS w Poznaniu - 1718 wniosków, a do Oddziału ZUS w Pile - 546 - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Dodatek solidarnościowy to 1400 złotych miesięcznie, które przysługują na okres od 1 czerwca do 31 sierpnia. - Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym dana osoba złożyła wniosek. Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy, ZUS opłaca od kwoty tego dodatku, składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a także zdrowotne. Jednak składki te nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa - dodaje.

Świadczenie trafia także do bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy (zamiast zasiłku dla bezrobotnych i stypendiów na szkolenia czy podnoszenie kwalifikacji). W okresie pobierania świadczenia nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego ani rehabilitacyjnego. - Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby, powinna wystąpić o świadczenie, które jest dla niej bardziej korzystne finansowo - kończy.

Wniosek składa się w ZUS wyłącznie elektronicznie. Termin mija 31 sierpnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro