Reklama

Śnięte ryby przez zanieczyszczenia w rzece na południu Wielkopolski. Odradzają spływy kajakowe

fot. Wody Polskie
fot. Wody Polskie

W piątek do Urzędu Gminy i Miasta Odolanów wpłynęło pismo od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Z pisma wynika, że długi odcinek Baryczy na terenie gminy Odolanów został poważnie zanieczyszczony. Doszło tu do masowego śnięcia ryb, m.in. na obszarach chronionych przyrodniczo. - Na terenie gminy Odolanów, na podmokłym terenie pomiędzy rzekami Kuroch, Barycz i Złotnica zgromadzone są pryzmy nawozów naturalnych, które zanieczyszczają wody zlewni Baryczy. Pobrane próbki wody rzeki wykazują na prawie całkowity brak tlenu w rzece oraz na zanieczyszczenie przede wszystkim związkami azotu organicznego i amonowego. Takie zanieczyszczenie może być ocenione jako przestępstwo określone w art. 182 paragraf 1 kodeksu karnego (Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5) - wyjaśnia Marian Janicki, burmistrz Odolanowa. - Mając powyższe na uwadze proszę o podjęcie pilnych działań przez zainteresowanych mieszkańców i rolników mających na celu niezwłoczne usunięcie naruszeń, w tym zebranie pryzm obornika z terenów podmokłych i zalanych - dodaje. WIOŚ z Kalisza będzie natomiast prowadzić kontrole na tym terenie.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Z komunikatem wyszło też Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wynika z niego, że do zanieczyszczenia doszło na aż 60-kilometrowym odcinku Baryczy. Nie tylko w Wielkopolsce, ale też na Dolnym Śląsku. - Pracownicy Wód Polskich po otrzymaniu zgłoszenia w godzinach wieczornych w dniu 1 lipca natychmiast poinformowali odpowiedzialne służby, między innymi takie jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Policję i Straż Pożarną, a następnie udali się na wizję w terenie - wyjaśniają Wody Polskie. W sobotę odbyło się w tej sprawie posiedzenie sztabu kryzysowego. - Apelujemy o powstrzymanie się od przeprowadzania spływów kajakowych, łowienia ryb oraz wszelkiej aktywności nad rzeką. Prosimy o rozsądne zachowania w trosce o zdrowie swoje i najbliższych. Obecnie trwają badania jakości wody wykonywane przez WIOŚ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro