Reklama
Reklama

Poznańscy leśnicy zachęcają do przytulania się do drzew

Zdjęcie ilustracyjne | fot. jplenio / pixabay.com

To tak zwana sylwoterapia.

Jak opisują pracownicy Regionalne Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, przytulanie się do drzew pomaga m.in. w leczeniu depresji, a także pobudza organizm do samoleczenia. - Rośliny pochłaniają szkodliwe substancje, w zamian wytwarzają dla człowieka pozytywną energię. Z drzewoterapii można korzystać cały rok, ale najlepiej od wiosny do jesieni - zdradzają.

Co ciekawe, to od gatunku drzewa zależą jego właściwości lecznicze. Bory iglaste mają działać wyciszająca, a lasy liściaste - energetyzująco. Na przykład kasztanowiec wspomaga leczenie bezsenności, lipa stymuluje pracę układu oddechowego i krążenia, wierzba działa przeciwbólowo i rozkurczowo, a modrzew dodaje energii i zwiększa wytrwałość w działaniu.

Jak przytulać się do drzew? - Najlepiej jest oprzeć się o drzewo plecami, objąć pień, głaskać go, dotykać odkrytym czołem czy nagimi stopami. Aby czynności te były skuteczne, należy robić to przez 10 - 15 minut, raz w tygodniu. Warto przy tym się wyciszyć - zamknąć oczy, wykonywać ćwiczenia oddechowe lub medytować - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
16.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro