Reklama
Reklama

Kobiety trafią do więzienia za picie w ciąży? Po alkohol sięga nawet 81 procent z nich

fot. TULIA COLOMBIA TORRES HURTADO / Pixabay

Pojawił się pomysł pociągania do odpowiedzialności karnej kobiet spożywających alkohol w czasie ciąży.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", z taką propozycją wyszedł Rzecznik Praw Dziecka. Według Mikołaja Pawlaka "niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży". Według statystyk 81 proc. ciężarnych pije od czasu do czasu, a 54 proc. sięga po mocniejsze trunki raz w miesiącu.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Alkohol jest szczególnie groźny dla poczętego dziecka do 8. tygodnia. Wtedy wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z ciąży.

Pawlak proponuje włączenie dzieci nienarodzonych w ochronę z tytułu art. 160. Kodeksu karnego, mówiącego o narażeniu na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi za to nawet do 5 lat więzienia, o ile mowa o narażeniu na niebezpieczeństwo osoby, nad którą sprawuje się opiekę. W przypadku nieumyślnego działania maksymalna kara to rok pozbawienia wolności.

Pomysł ma poparcie w środowisku PiS. Pozytywnie o ochronie nienarodzonych dzieci wypowiedziała się na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Anna Kwiecień, posłanka z komisji zdrowia. Rozszerzenie art. 160 na dziecko w okresie prenatalnym to dobry kierunek również według Anny Milczanowskiej z tego samego ugrupowania.

Bardziej sceptyczna jest Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy, Według niej groźba kary nie zlikwiduje samego zjawiska, należy za to polepszyć edukację czy przebudować opiekę społeczną.

Dziennikarze DGP zapytali o sprawę resort sprawiedliwości, ale jeszcze nie otrzymali odpowiedzi.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

"Wiosna" w Poznaniu, nad Wartą tłumy
8℃
5℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
57.47 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro