Reklama
Reklama

Historyczna decyzja. Po raz pierwszy na czele UAM stanęła kobieta

fot. UAM
fot. UAM

Nowym rektorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu została prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

W poniedziałek 29 czerwca 2020 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyły się wybory rektora na kadencję 2020-2024. Kolegium elektorów składające się z 210 przedstawicieli poszczególnych grup pracowników, studentów i doktorantów UAM, poprzez głosowanie zdecydowało, że nowym rektorem zostanie prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska - czytamy w komunikacie UAM.

To jest taki moment, kiedy towarzyszy mi bardzo wiele emocji - rozpoczęła swoje wystąpienie tuż po ogłoszeniu wyniku wyborów prof. Bogumiła Kaniewska. To ogromny zaszczyt otrzymać szansę kierowania Uniwersytetem, który ma ponad 100 lat. To jest ogromny zaszczyt służyć naszej społeczności uniwersyteckiej, ale też ogromne zobowiązanie. Zobowiązanie wobec tradycji, wobec przyszłości, ale przede wszystkim wobec Państwa: pracowników, studentów, doktorantów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza tym historycznym ciężarem chwili i poczuciem wielkiego zobowiązania czuję także bardzo wielką wdzięczność. Wdzięczność za to, że Państwo mi zaufali, że Państwo mi uwierzyli - mówiła prof. B. Kaniewska. Chciałabym zapewnić, że jestem całkowicie świadoma tego, jakie obietnice złożyłam i zrobię wszystko, żeby nasz uniwersytet był miejscem przyjaznym, rozwijał się naukowo, żebyśmy sprostali tym wyzwaniom, które niesie ze sobą program Uczelnia Badawcza, program Uniwersytet Europejski, konieczność podniesienia naszej rangi naukowej, obietnica przystąpienia do federacji Uniwersytet Poznański, a właściwie zbudowania tej federacji, i wreszcie obietnica tego, że będę z Państwem rozmawiać, słuchać Państwa i starać się całą swoją pracą służyć Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - zapewniła wybrana rektor.

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska zawodowo związana jest z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W latach 2012-2016 prof. Kaniewska pełniła funkcję dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, a od 2016 - prorektora UAM ds. studenckich.

Kontrkandydat, fizyk prof. Ryszard Naskręcki uzyskał 76 głosów elektorów.

Nowy rektor UAM rozpocznie urzędowanie 1 września 2020 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.47 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro