Reklama
Reklama

Parowóz Borsig Bn2t wyjedzie na trasę Maltanki

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

"Borsuk" lub "Agusia" - tak nazywają go miłośnicy parowozów.

- 4 i 5 lipca (sobota i niedziela) to pierwsze dni w sezonie 2020, kiedy na wąskie tory Maltanki wyjedzie "Borsuk" - parowóz z niezwykłą historią! Został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został... pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i - w 1999 roku - skierowany do eksploatacji. Obecnie jest ozdobą taboru wykorzystywanego na Maltance - wyjaśnia MPK Poznań.

Borsuk będzie wyjeżdżał na trasę Maltanki w weekend co dwa tygodnie. Co ciekawe, procedura uruchomienia go trwa 5 godzin, dlatego musi się rozpocząć już o 5 rano, by Maltanka mogła zabrać pasażerów w trasę o 10.00. - Kocioł musi być napełniony wodą, a następnie przystępuje się do oczyszczania płomieniówek, paleniska i popielnika. Trzeba przygotować suche drewno, następnie rozpalić je w palenisku. W miarę rozgrzewania się kotła drewno stopniowo zastępuje się węglem. Trzeba poczekać, aż woda w kotle się zagotuje, a para osiągnie ciśnienie 12 atmosfer. Należy jeszcze sprawdzić działanie armatury, posmarować układ napędowy. Jeszcze tylko uzupełnić zapas wody i węgla na tendrze i... można wyruszyć na szlak - wyjaśnia maszynista Filip Bebenow.

Oto weekendy, w które parowóz Borsig wyjedzie na trasę: 4 i 5 lipca, 18 i 19 lipca, 1 i 2 sierpnia, 15 i 16 sierpnia, 29 i 30 sierpnia, 12 i 13 września oraz 26 i 27 września. - Planowe odjazdy parowozu ze Stacji Maltanka o pełnych godzinach, natomiast ze stacji Zwierzyniec - pół godziny później.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
42.47 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro