Reklama
Reklama

Autostrada Wielkopolska pracuje nad elektronicznym systemem poboru opłat

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Chodzi o odcinek Konin - Świecko.

Wprowadzenie elektronicznego systemu opłat na 255-kilometrowym odcinku trasy przebiegającej w dużej części przez Wielkopolskę miałoby tu upłynnić przejazd. Dziś kierowcy korzystający z drogi muszą zatrzymywać się na bramkach, by zapłacić za przejazd kartą lub gotówką. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, trwają prace nad uruchomieniem takiego systemu.

Na trasie może funkcjonować system Stop&Go. Kierowca posiadający zainstalowaną aplikację będzie musiał się zatrzymać w Punkcie Poboru Opłat, by możliwe było zweryfikowanie jego tablic rejestracyjnych. Po pozytywnej weryfikacji bramki automatycznie się otworzą. Autostrada Wielkopolska chce jednak, by docelowo na trasie działał także system Slow&Go, który nie będzie wymuszał zatrzymywania się. Kierowca w Punkcie Poboru Opłat będzie musiał jedynie zwolnić, by można było zweryfikować dane pojazdu, co umożliwi następnie pobranie opłaty.

Nie wiadomo jeszcze kiedy takie udogodnienie pojawi się na A2. Obecnie zarządca trasy prowadzi dialog technologiczny w tej sprawie z Ministerstwem Infrastruktury. Autostrada Wielkopolska przyznaje, że wraz z wprowadzeniem nowego systemu obowiązywać ma zacząć program lojalnościowy dla kierowców często korzystających z trasy.

Przypomnijmy, że A2 zarządzana przez Autostradę Wielkopolską nie należy do tanich. Od marca przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem kosztuje 22 złote (samochody osobowe i motocykle).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Poznań w środę niemal najcieplejszy w Polsce. Idzie załamanie pogody
26℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro