Reklama
Reklama

Jest decyzja papieża Franciszka. Biskup Janiak odsunięty od kierowania diecezją

fot. Diecezja Kaliska

Episkopat wydał w tej sprawie krótkie oświadczenie. Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy biskup Edward Janiak był jednym z bohaterów filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Jak wynika z filmu Sekielskich, duchowny miał mieć wiedzę na temat postępowania księdza Arkadiusza H., który miał molestować dzieci. Choć Janiak miał wiedzieć o wykorzystywaniu dzieci przez podlegającego mu księdza, nie zrobił w tej sprawie zbyt wiele. Watykan nakazał sprawdzenie tych informacji.

Biskup jak wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu twierdzi, że jest niewinną ofiarą medialnej nagonki. Napisał list, w którym prosił wiernych o modlitwę. Zwracam się też do Diecezjan o modlitwę za kapłanów, by moc łaski Pana była dla nich większa aniżeli przemoc i jakakolwiek ludzka słabość. Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę- pisał biskup.

Później światło dzienne ujrzał właśnie kolejny list tym razem rozesłany do biskupów, w którym hierarcha atakuje prymasa Polski Wojciecha Polaka. W liście biskup Edward Janiak zarzuca, że abp Wojciech Polak w dzień przed ukazaniem się filmu "Zabawa w chowanego" udał się do braci Sekielskich, których nazywa "wrogami Kościoła" po czym zlecił prawnikom Kurii Gnieźnieńskiej zadanie opracowania swojego stanowiska.

Oliwy do ognia dolały w ostatnich dniach doniesienia "Gazety Wyborczej" według których 2 czerwca biskup Edward Janiak trafił do kaliskiego szpitala z podejrzeniem udaru. Po przeprowadzeniu serii badań okazało się, że duchowny jest pod wpływem alkoholu - miał 3,44 promila. Po podaniu kroplówki został wypisany. Póki co ani szpital, ani Kuria Diecezjalna nie potwierdzają tych doniesień. Później pojawiło się natomiast oświadczenie rzecznika Episkopatu, w którym mogliśmy przeczytać, że medialne doniesienia są sprawdzane.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
2.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro