Reklama
Reklama

Pełnomocnik rządu: w Polsce powstanie kilka reaktorów atomowych. Pierwszy w 2033 roku

fot. By Stefan Kühn - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94202

Kwestia budowy elektrowni jądrowej w Polsce była jednym z tematów rozmów Andrzej Dudy i Donalda Trumpa.

W środę potwierdzili to obaj prezydenci, nie podano jednak szczegółów. Nieco więcej światła na sprawę rzucił w rozmowie z RMF FM Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Polityk przyznał, że rozmowy toczone ze Stanami Zjednoczonymi powinny wkrótce pozwolić na rozpoczęcie projektowania całego przedsięwzięcia. - My szukamy partnera, który zostanie z Polską i w Polsce w tej dziedzinie przez minimum 60 lat. To jest kwestia zbudowania 6 do 9 gigawatów mocy elektrowni jądrowych, które pozwolą nam przetransformować miks energetyczny w Polsce. Musimy mieć stabilnie pracujące źródła energii, które jednocześnie pozwolą nam rozwijać odnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim wiatr i fotowoltaikę - powiedział. - To jest program budowy kilku reaktorów przez 20 lat. Pierwszy z nich ma być oddany w 2033 roku. Szukamy partnera, który się zaangażuje finansowo, który z nami będzie budował, a także pozostanie z nami podczas długiego okresu eksploatacji. Takich partnerów jest na świecie niewielu. Partner amerykański jest tutaj bardzo dobrym wyborem - dodał.


Naimski przyznał, że szuka partnera, który zaangażuje się również kapitałowo. Po stronie polskiej zostanie do tego celu powołany nowy, państwowy podmiot.
W rozmowie z RMF FM Naimski nie ujawnił gdzie powstanie elektrownia ani ile będzie ona ostatecznie kosztować - według pełnomocnika rządu na tego typu informację trzeba poczekać około roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro