Reklama

28 tys. osób dopisało się do spisu wyborców w Poznaniu. To rekord!

fot. UMP
fot. UMP

We wtorek zakończono przyjmowanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców.

Do poznańskiego spisu wyborców dopisało się 28 tys. osób. Podczas niedzielnych wyborów prezydenckich, zamiast głosować w miejscowości, w której są zameldowane, oddadzą one głos w stolicy Wielkopolski.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Jak przypominają miejscy urzędnicy przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi do spisu dopisało się 23 tys. osób. Tegoroczny spis jest także rekordowy, jeżeli porównać go do spisów sporządzanych przed wyborami prezydenckimi w 2015 r., wtedy dopisało się blisko 6 tys. osób, czy w 2010 r., kiedy dopisały się 3 tys.

Urząd Miasta Poznania przed wyborami mocno przeorganizował proces przyjmowania wniosków elektronicznych. Poznań, jako jedyne miasto w kraju, w całości zautomatyzowało proces przyjmowania wniosków elektronicznych. Począwszy od przyjęcia wniosku, poprzez jego weryfikację, powiadomienie wyborcy o dopisaniu lub przyczynie niedopisania do spisu, kończąc na automatycznym powiadomieniu macierzystej gminy wyborcy - mówi Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

Działania te pozwoliły na bieżące przyjmowanie wniosków, jak również na znaczne ograniczenie osób, które zajmowały się realizację tych wpływających przez internet. Przed poprzednimi wyborami obsługą wniosków elektronicznych zajmowało się ok. 100 urzędników, teraz jedynie 10 - informują miejscy urzędnicy.
Warto dodać, że w tym roku ok. 85 proc. ogólnej liczby wniosków wpłynęło do urzędu drogą elektroniczną - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro