Reklama
Reklama

Kredyt gotówkowy - 5 mitów dotyczących kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe należą do najchętniej wybieranych produktów kredytowych na naszym rynku. Nie każdy wie jednak, kiedy ich zastosowanie może być szczególnie korzystne. Warto przyjrzeć się temu bliżej i świadomie zarządzać swoim życiem finansowym.

Choć kredyty gotówkowe towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku, nie zawsze wiemy co sprawia, że stanowią szczególne rozwiązanie w gamie produktów proponowanych przez banki klientom poszukującym dodatkowego kapitału. Ich podstawową zaletą jest olbrzymia elastyczność. Pozyskane środki można przekazać na dowolny cel, dzięki czemu możliwe staje się pokrycie wydatków, których nie można objąć jakimkolwiek innym finansowaniem. Poza tym zwykle towarzyszą im również mniejsze formalności, które w dzisiejszych czasach coraz częściej zamykają się w ramach wygodnych usług online. Jednocześnie na temat kredytów gotówkowych krąży wiele szkodliwych mitów. Warto poddać je weryfikacji i podjąć optymalne decyzje finansowe.

1. Kredyt gotówkowy jest drogi

Część osób zainteresowanych pozyskaniem dodatkowej gotówki z góry zakłada, że kredyt gotówkowy nie będzie najtańszym rozwiązaniem i rezygnuje z tej formy wsparcia. Zupełnie niesłusznie. Wprawdzie jego oprocentowanie jest wyższe od tego, które oferują np. kredyty hipoteczne, jednak wynika to również z wykorzystanych zabezpieczeń: w przypadku kredytu gotówkowego w większości przypadków nie występują, w kredycie mieszkaniowym możemy natomiast utracić należącą do nas nieruchomość. Znalezienie odpowiedniego produktu umożliwi tanie uzyskanie środków. Ranking Bankier Smart pozwoli na łatwe znalezienie najtańszego kredytu. Wystarczy wprowadzić podstawowe informacje, takie jak wnioskowana kwota i termin spłaty, aby dowiedzieć się, ile zapłacimy i ile wynosić będzie miesięczna rata. Dobra oferta okaże się tańsza od np. zadłużenia kart kredytowych. Bez wątpienia pozwoli także na olbrzymie oszczędności w stosunku do pożyczek z parabanków.

2. Oprocentowanie jest najważniejsze

Zwykle myśląc o kredycie, zwracamy uwagę na jego oprocentowanie. To ono ma określić, ile zapłacimy za uzyskanie środków od banku. Choć oczywiście jest to prawda, takie twierdzenie wymaga pewnego uzupełnienia. Oprocentowanie to nie wszystko. Kredytobiorca może ponosić także zdecydowanie więcej wydatków z tytułu różnego typu prowizji i opłat, które nie są w nie wliczone, jednak w niektórych przypadkach mogą decydować o atrakcyjności i opłacalności konkretnego produktu. Dlatego, aby uniknąć kosztownej pomyłki, przede wszystkim należy zwracać uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. W jej ramach zawierają się wszystkie koszty ponoszone przez kredytodawcę w ciągu roku spłaty zadłużenia. Pozwala to na poznanie dokładnej sumy, którą będziemy musieli zapłacić, oraz łatwe posegregowanie ofert: im niższe RRSO, tym korzystniejszy kredyt.

3. Zdolność kredytowa nie jest tak istotna


W bogatej gamie kredytów gotówkowych znajduje się sporo propozycji, które gwarantują przede wszystkim szybką i łatwą procedurę, wymagającą przedstawienia jedynie podstawowych dokumentów. Popularne są więc m.in. kredyty na PIT czy kredyty na oświadczenie o osiąganych dochodach. W związku z tym część osób wychodzi z założenia, że instytucje rezygnują z badania zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. W rzeczywistości tak jednak nie jest. W przypadku mniejszych zobowiązań oraz krótszych okresów spłaty banki mogą ograniczyć formalności do niezbędnego minimum: wówczas do oceny zdolności kredytowej może im wystarczyć np. wyciąg z konta, zeznanie podatkowe za poprzedni rok czy oświadczenie o dochodach. Jeżeli będziemy wnioskować jednak o wyższe kwoty, konieczne stanie się dostarczenie dodatkowych dokumentów.

4. Kredyt bez baz istnieje

Szybkie procedowanie wniosków skłania również część z nas do stwierdzenia, że banki nie decydują się na weryfikację zapisów widniejących w bazach dłużników, takich jak BIK, BIG czy KRD. Tak naprawdę jednak jest to dla nich jedna z najważniejszych informacji. W związku z tym, jeżeli w przeszłości zdarzały się nam problemy z regularną spłatą zobowiązań, uzyskanie kredytu może być niemożliwe. Jest to zresztą najczęstszy powód sięgania po znacznie droższe pożyczki w parabankach, co znajduje rzecz jasna odzwierciedlenie w RRSO.

5. Kredyt gotówkowy nie nadaje się na większy wydatek

Ostatnim mitem na temat kredytu gotówkowego jest to, że ten sprawdza się wyłącznie w charakterze drobnego zastrzyku gotówki, jednak nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku chęci sfinansowania większych wydatków. Tak jednak nie jest. Jak pokazują statystyki, ujęte w raporcie InfoKREDYT przeprowadzonym przez ZBP, 45% z nas zaciąga zobowiązanie tego typu w celu kupna np. samochodu lub sprzętu RTV, kolejne 30% natomiast przeznacza środki na remont lub zakup nieruchomości. Jak widać, kredyty gotówkowe sprawdzą się idealnie zarówno w sytuacjach awaryjnych, jak i przemyślanych i większych inwestycjach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

"Wiosna" w Poznaniu, nad Wartą tłumy
8℃
5℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
57.47 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro