Reklama

Autobusy pojechały Karpią. Sprawdzają przejezdność przed budową nowej pętli autobusowej

fot. PIM
fot. PIM

Już w kwietniu miasto zapowiedziało, że na Naramowicach, w rejonie ulicy Karpiej, powstać ma nowa pętla autobusowa.

- Na Naramowicach, po otwarciu trasy tramwajowej zmieniony zostanie przebieg części linii autobusowych, tak żeby dowoziły one mieszkańców do tramwaju a nie bezpośrednio do centrum. To modelowe rozwiązanie, z powodzeniem zastosowane w przypadku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju lub trasy na Franowo, gdzie tramwaj także stanowi oś komunikacji. Projekt dla pętli na ul. Karpiej jest przykładem działania perspektywicznego na rzecz przyszłego, docelowego układu komunikacyjnego, jaki będzie wprowadzany na Naramowicach po realizacji II etapu trasy tramwajowej - mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM Poznań.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Od kwietnia specjaliści analizują, jakie prace trzeba będzie przeprowadzić w tym rejonie, by autobusy mogły jeździć po ulicach w tym rejonie miasta. - Mamy już za sobą np. testowe przejazdy autobusów w terenie i pomiary ruchu na kluczowych skrzyżowaniach. Podczas wizji lokalnej określono też jakość nawierzchni dróg. Na podstawie zebranych informacji można przystąpić do projektowania przystanków i pętli autobusowej - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Już wiadomo, że trzeba będzie przebudować skrzyżowania Naramowicka / Sarmacka i Karpia oraz Karpia / Dworska. Jest to konieczne, by po trasie mogły poruszać się autobusy przegubowe. - Skrzyżowanie ul. Karpiej i Dworskiej zostanie przebudowane przez Zarząd Dróg Miejskich, a testy przejezdności potwierdziły założenia przyjęte w opracowanej już na zlecenie tej jednostki dokumentacji projektowej, również w zakresie budowy wyniesionego skrzyżowania w rejonie ul. Karpia 17 - zaznaczają PIM.

Przy Karpiej mają się pojawić dwie pary przystanków i pętla. Ta ma powstać za ostatnim z budynków przy ulicy, około 1,5 kilometra od planowanego przystanku tramwajowego przy ulicy Sarmackiej. Pojawi się tutaj m.in. parking rowerowy oraz budynek socjalny dla kierowców. Urzędnicy podkreślają jednak, że realizacja tej inwestycji jest zależna od "możliwości finansowych" miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro