Reklama

Spory zakład pracy zamyka się w Lesznie. Wielkopolska wśród regionów z największym przyrostem bezrobotnych

fot. Google Street View
fot. Google Street View

To drugie zwolnienia grupowe w rejonie Leszna.

Jak podaje lokalny portal elka.pl, do Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie wpłynęła już informacja o planowanych zwolnieniach grupowych w firmie Leithauser Polska. Zakład zostanie bowiem zlikwidowany. Pracę ma tu stracić 165 osób. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w maju pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń za kwiecień. Bez wyjaśnienia wysłano ich na postojowe. Wciąż nie otrzymali pieniędzy nie tylko za kwiecień, ale też za maj. Większość pracowników złożyła pozwy do sądu pracy.

Już pod koniec maja inna lokalna firma poinformowała o planowanym zwolnieniu około 200 osób. Chodzi o firmę Spinko z branży motoryzacyjnej. Zatrudnienie ma się w niej zmniejszyć z około 670 do 450 pracowników.

Nie jest tajemnicą, że problemy to pokłosie koronawirusa. Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych o bezrobociu za maj, z ustaleń dziennikarzy TVN24 wynika, że sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Reporterzy zebrali dane ze wszystkich Powiatowych Urzędów Pracy w Polsce. Z zebranych informacji wynika, że tylko w maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w skali kraju o 4,74%.

Niestety Wielkopolska jest wśród województw z największym przyrostem osób bez pracy. W ciągu miesiąca przybyło u nas 3920 zarejestrowanych bezrobotnych. To wzrost o 7,14% w stosunku do końca kwietnia. Gorzej było tylko na Śląsku. Od końca lutego wzrost jest jeszcze większy, bo wynosi 15,45% (7877 osób). Gorzej jest tylko na Śląsku i w województwie małopolskim.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro