Reklama
Reklama

Pogarsza się sytuacja hydrologiczna w Wielkopolsce: są ostrzeżenia i stan alarmowy na jednej z rzek

Zdjęcie ilustracyjne | fot. sergei_spas / pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega nie tylko przed groźnymi zjawiskami meteorologicznymi.

W Wielkopolsce obowiązuje obecnie także kilka ostrzeżeń hydrologicznych, a więc związanych ze stanem wody w rzekach. Te pierwszego stopnia dotyczą zlewni Wełny, Noteci środkowej, Łobżonki oraz Noteci górnej. - W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych w województwie kujawsko-pomorskim, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) - informuje IMGW. Ostrzeżenia obowiązują do wieczora w poniedziałek.

Ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla zlewni Baryczy na południu regionu. - W związku z występującymi przelotnymi opadami deszczu oraz spływem wód opadowych, w zlewni górnej Baryczy wystąpi przekroczenie stanów ostrzegawczych (głównie rz. Kuroch i Polska Woda), natomiast na górnej Baryczy utrzyma się przekroczenie stanu alarmowego - podkreśla IMGW. To właśnie tutaj, w Odolanowie, na Baryczy odnotowano przekroczenie stanu alarmowego. Obecnie woda ma tu poziom 146 cm, a stan alarmowy osiąga przy 120 centymetrach. Woda wylewa się tu z koryta rzeki.

Na przeciwnym biegunie są zlewnie Warty środkowej od Wełny do Noteci oraz Kanału Mosińskiego, gdzie obecnie występuje susza hydrologiczna.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
0℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro