Reklama

Policjanci na rowerach patrolują poznańskie ulice. Wiele osób nie pamięta o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu

fot. Policja
fot. Policja

W Poznaniu można zauważyć policjantów patrolujących ulice na rowerach.

W ostatnich dniach prowadzili oni akcję "Jednośladem bezpiecznie do celu", mającą przypominać kierującym pojazdami jednośladowymi o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Celem prowadzonych działań jest podniesienie poziomu znajomości przepisów oraz wypracowanie nawyków i umiejętności bezpiecznego korzystania z dróg oraz uświadomienie zagrożeń wynikających z niestosowania się do obowiązujących przepisów - wyjaśniła Aleksandra Tomczyk z komendy miejskiej.

- Policjanci przypominają o obowiązku obserwacji drogi i jej otoczenia, zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych, ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, obowiązku stosowania się do sygnalizacji świetlnej, korzystania z elementów odblaskowych, używania kasków rowerowych oraz dbania o stan techniczny roweru i jego właściwe wyposażenie - dodała Tomczyk.

Niestety, poruszając się po poznańskich ulicach łatwo zauważyć, że nie wszyscy rowerzyści dbają o należyte wyposażenie swojego pojazdu. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem każdy rower powinien posiadać:
- z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające),
- z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym tonie.

Prawo nie nakłada na rowerzystów obowiązku korzystania z kasku, ale dla własnego bezpieczeństwa warto go zakładać - nawet najtańsze zabezpieczenie będzie w tym przypadku lepsze niż jego brak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro