Reklama

Poznańskie służby rozbiły grupę wyłudzającą VAT. 5 milionów złotych strat dla Skarbu Państwa

fot. Policja
fot. Policja

Rozbito kolejną grupę trudniącą się wyłudzeniami należności z tytułu zwrotu podatku VAT.

Akcję przeprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

- Funkcjonariusze ustalili, że nienależny podatek VAT wyłudzają od Skarbu Państwa prezesi kilku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ustalone podmioty gospodarcze miały swoje siedziby na terenie Obornik, Poznania oraz Warszawy. Działalność przestępcza polegała na fingowaniu transakcji sprzedaży olejów i smarów silnikowych. Jak się okazało deklaracje podatkowe składane przez spółki były fałszowane - nie dokumentowały rzeczywistych transakcji gospodarczych. W ten sposób organizatorzy przestępczego procederu wyłudzili od Skarbu Państwa przeszło 5 milionów złotych - relacjonowałą podinsp. Iwona Liszczyńska z komendy wojewódzkiej.

W dniach 16-17 czerwca zatrzymano 4 osoby wieku 31-47 lat - 3 mężczyzn i kobietę. Trójka z nich miała już w przeszłości zatargi z prawem.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wyłudzenie podatku VAT. Z przestępczego procederu sprawcy uczynili stałe źródło dochodu. Sąd wydał już decyzję o tymczasowym aresztowaniu. Podejrzanym grozi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
43.45 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro