Reklama
Reklama

Muzeum Powstania Wielkopolskiego coraz bliżej: jest dofinansowanie od rządu na projekt

fot. WXCA

Prawie pół miliona złotych dofinansowania przyznało inwestycji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pieniądze trafią do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i zostaną wykorzystane na prace związane z powstaniem Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jeszcze w ubiegłym roku mówiono, że muzeum powstanie do 2024 roku i będzie kosztować około 150 milionów złotych. - Budowa tego muzeum to najważniejsze zadanie, jakie postawiłem przed sobą i zespołem obejmując stanowisko dyrektora WMN. Zaakceptował je Prezydent Poznania. Choć nie zadeklaruję dziś daty rozpoczęcia prac budowlanych ani tym bardziej daty otwarcia nowego muzeum, to chcę powiedzieć, że mimo pandemii intensywnie nad tym projektem pracujemy - mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Wiadomo, że muzeum ma powstać na Wzgórzu Świętego Wojciecha, w pobliżu Cmentarza i Krypty Zasłużonych Wielkopolan, Pomnika Armii Poznań i Cytadeli. Rok temu rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby muzeum. Zwycięzcą została renomowana warszawska pracownia WXCA.

Trwają prace projektowe, dzięki finansowaniu zapewnionemu przez miasto. Do 2021 roku przeznaczono na ten cel 5 mln zł z miejskiego budżetu. Teraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 400 tysięcy złotych na prace projektowe oraz 90 tysięcy złotych na przygotowanie wirtualnego spaceru po obiekcie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro