Reklama

Muzeum Czerwca '56 w nowej odsłonie. Ekspozycję można zwiedzać od środy

fot. WMN
fot. WMN

Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się we wtorek, 16 czerwca. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz miasta, województwa i Instytutu Pamięci Narodowej.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania obecny na wydarzeniu podziękował za to, że w tym specyficznym okresie, kiedy nawet obchody rocznicy Czerwca będą ograniczone, możemy cieszyć się z powrotu do takich miejsc, jak muzeum upamiętniające tamte wydarzenia. Sam jestem ciekaw, co się tu zmieniło. Dziękuję, że czekające nas już niebawem, skromniejsze niż zazwyczaj obchody, będą jednak uświetnione tą nowa wystawą - mówił przewodniczący Rady Miasta.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W tym muzeum jest zapisana cała historia naszego regionu. Nowa wystawa na pewno nas zachwyci, poruszy emocje, przywoła wspomnienia - mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Kuratorami obecnej wystawy są Kinga Przyborowska i Łukasz Szudarski. Ekspozycja została przygotowana w oparciu o istniejącą w latach 2007-2019 wystawę, której kuratorem była Barbara Fabiańska. Przetrwała idea przyświecająca muzeum narracyjnemu, która przenosi zwiedzających do Poznania z lat 50. ubiegłego wieku.

Najwięcej zmian goście muzeum zauważą już przy wejściu. Na nowo powstało mieszkanie z lat 50. Wprowadzone modyfikacje sprawiły, że często pomijana w historycznej narracji kwestia życia codziennego, znalazła sporo miejsca w tej części ekspozycji - informują miejscy urzędnicy.

Spacerując ulicami Poznańską, Wolności czy Kochanowskiego zobaczymy wiele nowych eksponatów, są też nowe nagrania audio, które towarzyszą zwiedzającym i multimedia (ze względu na epidemię obecnie wyłączone). Dzięki przeprowadzonym zmianom goście muzeum mogą lepiej poczuć atmosferę Poznańskiego Czerwca '56, stając się w pewnym sensie uczestnikami pamiętnego 28 czerwca - dodają.

Od 17 czerwca Muzeum Powstania Poznańskiego będzie dostępne dla zwiedzających, od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-15:00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
16.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro