Reklama

28 groszy - taką emeryturę dostaje mieszkanka Poznania. Nie jest to najniższa emerytura w kraju

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PICNIC-Foto-Soest / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PICNIC-Foto-Soest / pixabay.com

Fakt przyjrzał się temu, ile na życie otrzymują emeryci w poszczególnych regionach Polski.

Najwyższą emeryturę w Polsce otrzymuje obecnie mieszkaniec Warszawy, który pracował 57 lat. Na konto co miesiąc zostaje 23,3 tysiąca złotych. O około 100 złotych mniej otrzymuje co miesiąc kobieta z Bydgoszczy, która pracowała 61 lat. Co ciekawe, w zeszłym roku przybyło seniorów z wysoką emeryturą - powyżej 7000 złotych. Takich osób jest 36 tysięcy. Niestety aż 333 tysiące seniorów to osoby, które muszą co miesiąc przeżyć za 1200 złotych lub mniej. Tylko w ciągu roku przybyło 50 tysięcy takich emerytów.

Jak sytuacja wygląda w Wielkopolsce? Z danych ZUS wynika, że najniższą emeryturę w naszym mieście otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i 5 miesięcy. Pracowała 20 dni. Co miesiąc otrzymuje 28 groszy. Najwyższe świadczenie w naszym mieście ma natomiast mężczyzna, który przeszedł na nią a wieku prawie 78 lat, po ponad 50 latach pracy. Co miesiąc dostaje 14,6 tysiąca złotych.

W zestawieniu uwzględniono także dane z Ostrowa Wielkopolskiego i Piły. W Ostrowie Wlkp. najniższa emerytura to 45 groszy. Otrzymuje ją kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 61 lat i pracowała 56 dni. Najwięcej, 13,4 tysiąca złotych, otrzymuje mężczyzna, który przepracował 45 lat, a na emeryturę odszedł w wieku prawie 70 lat. W Pile najmniej otrzymuje mężczyzna, który pracował 20 dni, a na emeryturę przeszedł w wieku 65 lat i 10 miesięcy. Dostaje 68 groszy miesięcznie. Najwięcej trafia do kobiety, która pracowała 53 lata i na emeryturę przeszła w wieku 71 lat. Na jej konto wpływa prawie 12,6 tysiąca złotych.

Najniższe emerytury w Wielkopolsce i tak są wyższe od najniższej emerytury w kraju. Otrzymuje ją mieszkanka Biłgoraja, która opłaciła składkę za jeden dzień. Co miesiąc dostaje 2 grosze.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
7℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
50.05 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro