Reklama

Kilkadziesiąt razy złamali kwarantannę. Jest areszt dla dwóch zakażonych koronawirusem Ukraińców

fot. KPP Kępno
fot. KPP Kępno

27-latek i 45-latek trafili do aresztu na 3 miesiące.

W ubiegły piątek policjanci z Kępna udali się na codzienną kontrolę osób poddanych kwarantannie. Wówczas ustalili, iż dwaj obywatele Ukrainy mieszkający na jednym z kępińskich osiedli, pomimo nałożonego na nich obowiązku izolacji domowej - opuścili miejsce zamieszkania. W związku z tym do działań skierowano kolejne patrole. Już po kilku minutach policjanci zatrzymali samochód, którym poruszali się poszukiwani mężczyźni. Z poczynionych ustaleń wynikało, że pod koniec maja stwierdzono u nich zarażenie wirusem Covid -19.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

W związku z uzasadnionym podejrzeniem, iż dopuścili się oni przestępstwa sprowadzenia powszechnego zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób podjęto decyzję o ich zatrzymaniu. Do tych czynności skierowano policjantów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ochrony osobistej, którzy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa dokonali ich zatrzymania. Zostali oni następnie przetransportowani do specjalnie przygotowanego na tego typu przypadki aresztu policyjnego w Poznaniu - informuje st. post. Rafał Stramowski, oficer prasowy policji w Kępnie.

Policjanci pionu kryminalnego podjęli niezwłocznie czynności procesowe w celu zabezpieczenia dowodów popełnienia przestępstwa. W wyniku przeprowadzonych przeszukań, zabezpieczeniu i analizie nagrań monitoringów, przesłuchań świadków - zabezpieczono niepodważalne dowody świadczące, iż 27-latek i 45-latek, co najmniej kilkadziesiąt razy złamali obowiązek izolacji domowej - dodaje.

Po ocenie całości materiału dowodowego prokurator przedstawił im zarzut popełnienia przestępstwa sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób , za które grozi kara do 8 lat więzienia. Zapadła też decyzja o tymczasowym aresztowaniu.

Z uwagi na fakt, iż podejrzani znajdowali się w szczególnych warunkach izolacji - całe postępowanie aresztowe miało niecodzienny charakter, gdyż odbywało się za pośrednictwem wideokonferencji - kończy rzecznik.

Przy okazji policjanci apelują do wszystkich osób objętych kwarantanną, by bezwzględnie stosowali się do wszystkich obostrzeń. Funkcjonariusze zapowiadają też, że będą stanowczo i bezkompromisowo reagować na przypadki łamania tego obowiązku.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
42.46 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro